Üzerine göktaşı düştü

İngiltere’de bir kriket maçı sırasında sahaya küçük bir göktaşı düştü. Yerden seken göktaşının bir parçası da bir seyirciye isabet etti.

Haberler 26.07.2010 - 10:00

Üzerine göktaşı düştü

Pazar gününü kriket izleyerek değerlendirmek isteyen iki seyirci, gökyüzünden kendilerine doğru süzülen bir nesne gördü.

Bir kriket maçında havadan kendilerine doğru gelebilecek tek şeyin kriket topu olduğunu düşünen Jan Marszel ve Richard Haynes göktaşı yere düşene kadar ne olup bittiğini anlayamadılar.

Yaklaşık 10 cm boyutunda olan ve 4.5 milyar yıllık olduğuna inanılan göktaşı, sahaya yakın bir yere düştüğünde ikiye ayrıldı.İki adam İngiliz oyuncular Luke Wright ve Monty Panesar’ın oyununu izlerken  gökten düşen siyah cismi farkettiler.

İKİYE BÖLÜNDÜ
Jan Marszel olayla ilgili olarak şunları söyledi:

“Çizgiye yakın bir yerde oturuyorduk ve birdenbire gökyüzünden küçük siyah bir cismin bize doğru geldiğini gördük. Sahanın 5 metre kadar içine düştü ve ikiye ayrıldı. Bir parçası yerden sekti ve göğsüme çarptı. Diğer parçası ise saha kenarındaki bariyerlere takıldı.Bayağı bir hızlı geliyordu. Eğer direkt olarak bana çarpsaydı çok ilginç olabilirdi.”

İkili uzaydan geldiği düşünülen bu parçaları aldılar ve uzmanların incelemesinden mutluluk duyacaklarını belirttiler.

Olayın diğer kahramanı Richard Haynes ise “Oturmuş içeceklerimizi yudumluyorduk. Birden gökyüzüne baktık ve birşeyin üzerimize geldiğini gördük. Diğer yönden gelse birisi üzerimize bir şey attı zannedebilirdik ancak göktaşı dimdik yukarıdan geldi” şeklinde konuştu.

1992'DEN BERİ İLK GÖKTAŞI
Londra Imperial Collage’da göktaşı uzmanı olan Dr. Matthew Genge konuyla ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Eğer bu gerçekten bir göktaşı ise bu 1992’den beri İngiltere’ye düşen ilk göktaşı olacak. Güneş sistemimizle ilgili sırlar taşıyor olması da muhtemel.”

Sayfa Yükleniyor...