Van kedileri satışa çıkıyor

Van'ın bir gözü mavi, bir gözü sarı olan ve nesli koruma altına alınan kedilerine artık isteyen sahip olabilecek.

16.06.2011 - 11:50

Van kedileri satışa çıkıyor

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kampüsü içerisindeki kedi evinde koruma altına alınan Van Kedileri satılıyor. 1993 yılından bu yana il dışına çıkarılmasına bile izin verilmeyen kediler, 200 ile 500 TL arasında satılacak.

YYÜ Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fethi Gülyüz, son yılların en fazla yavrusunu bu dönemde aldıklarını söyledi.

DHA'nın haberine göre; bu yıl 50 yavru aldıklarını belirten Gülyüz, kedi satışının hem parasal olarak getiri sağlayacağını hem de merkezin daha verimli çalışacağını dile getirdi.

Şu anda 150 civarında kedinin olduğunu anlatan Gülyüz, "Hala hamile kedilerimiz var. Bunlar da doğarsa sayımız artacak. Biz sürümüzde en iyi ırklardan 10 erkek 40 dişi olmak üzere 50 tane bırakmak istiyoruz. Daha önce isteyen ailelere vermek istiyorduk. Ancak yasaktı. Şimdi bunu resmi yollarla yapacağız. Satış teklifimizi rektörlüğe sunduk, kabul edildi. Göz rengine, tüy boylarına ve kalitesine göre kedileri 200 ile 500 TL arasında satışa çıkaracağız. Böylece merkezimiz hem döner sermaye elde edecek, hem de insanlar sevdikleri hayvanlara sahip olacak. Merkezimiz az kedi olduğu için daha rantabl çalışacaktır. Satışlarımız yavru aldığımız sürece devam edecek. Elimizde 1993 yılından bu yana 15 soy var" diye konuştu.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...