Van'daki kadın kuaförlerinin sayısının son 2 yılda 3 kat arttığı bildirildi. Van Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ata Üzal, merkezin yanı sıra kenar mahallelerde birden fazla kadın kuaförü bulunduğu kentte kuaför sayısındaki artışın doğudaki kadınların eskiye oranla güzelliğine daha fazla önem verdiğinin bir kanıtı olduğunu söyledi.

Ata Üzal, bölge insanının artık kendine bakmak amacıyla kadın kuaförlerine ve güzellik merkezlerine rağbet gösterdiğini ifade ederek, ''Kentimizin birçok yerinde mahallelerde bayan kuaförü sayısında büyük artış var. Önceden 40 olan kuaför sayımız son 2 yılda 150'ye çıktı. Bu, doğulu kadınların güzelliğine artık daha çok önem verdiğini gösteriyor'' diye konuştu.

İş yeri sahiplerinin kalifiye eleman bulmakta zorlandığını bildiren Uzay, şunları kaydetti: ''Bazı iş yerlerini açan kadınlarımız son zamanlarda AB desteğiyle açılan kurslarda bu işi öğrendiler. Eleman bulamayan bazı iş yerleri ise çıraklık merkezlerinden usta talebinde bulunuyor. Devam eden kurslarımız var. Bu kursların bitmesiyle açığı kapatacağız. Tabii ki kurs belgesini almak yetmiyor. Deneyimli kuaför arkadaşların yanında çalışmaları da gerekiyor ancak o şekilde iyi kuaför olabilirler.''

Üzal, vatandaşların ruhsatı ve belgesi olan kuaförleri tercih etmesinin sağlık açısından önemli olduğunu sözlerine ekledi.

EN ÇOK ÇITÇIT TERCİH EDİLİYOR
Kuaför ustası Bayram İncili ise kadınların son zamanlarda moda olan çıtçıtı daha fazla tercih ettiğini belirterek, şöyle konuştu: ''Buradaki kadınlarımızın saçlarına postiş, kaynak, çıtçıt, röfle, boya, perma ve kaynak yapıyoruz. Ünlü markaların ürünlerini kullanıyoruz. İstanbul ve İzmir'deki bir bayan kuaföründe ne varsa burada da aynısını bulmak mümkün. Daha önceleri sadece çalışan kadınlar kuaföre geliyordu. Şimdi çalışanından ev hanımına kadar her kesimden müşterimiz var.''