Victorinox'un sahibi hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü 'Swiss Army' çakılarının sahibi Carl Elsener III, 90 yaşında hayatını kaybetti.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.06.2013 - 01:56

Victorinox'un sahibi hayatını kaybetti

Victorinox şirketi ve Swiss Army çakılarının sahibi Carl Elsener III, yaşamını yitirdi.

Elsener III, aile şirketi Victorinox'u babasından 1950'li yıllarda devraldıktan sonra çok önemli adımlar atarak, o zamanlar elle yapılan Swiss Army çakılarının fabrikada üretilmesini ve Victorinox ürünlerinin çeşitlendirilmesini sağlamıştı.

Halihazırda saat, bavul ve giysi gibi ürünleri bulunan Victorinox, Elsener'in imzaladığı sözleşmelerle ABD ve Asya'da çok iyi bilinen bir marka haline gelmişti.

Avrupa'daki en büyük bıçak üreticisi olan Victorinox, günümüzde Elsener'in 11 çocuğundan en büyüğü olan Carl IV tarafından yönetiliyor.

Şirketin 2 bine yakın çalışanından 900'ü İsviçre'nin Ibach şehrindeki merkezinde görev yapıyor. Şirket her gün 60 bin Swiss Army çakısı üretiyor.

Şirketin internet sitesinden yapılan açıklamada, Elsener'in, 70 yılından fazlasını şirketine, işçilerine ve efsanevi Swiss Army çakısına adadığı belirtilerek, "Günümüzde, Ibach şehrinde yapılan küçük bir kırmızı çakı, dünya çapında İsviçre kalitesini ve güvenirliğini temsil ediyor" denildi.

Ailesi ve Victorinox şirketinin, Elsener'den miras kalan insani ve girişimciliğe dayalı değerleri devam ettireceği vurgulanan açıklamada, "O bizim rol modelimizdi ve hep öyle kalacak" ifadesine yer verildi.

Carl Elsener III, 90 yaşındaydı.

Sayfa Yükleniyor...