Villa ve Mercedes teklifini reddetti

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Çinli yazar Mo Yan, iki işadamının kendisine teklif ettiği Mercedes marka araba ve villa teklifini reddetti.

18.10.2012 - 10:17

Villa ve Mercedes teklifini reddetti

Çinli yazar Mo Yan, Nobel Edebiyat Ödülü’nü ülkesine getiren ilk kişi oldu. Mo, büyük başarısının ardından ülkesinde büyük övgü ve tebriklerle karşılaşırken, bazıları hayranlığını para saçarak göstermeyi istedi.

Çinli zengin bir işadamı ve hayırsever olan Çen Guangbiao, Mo’ya olan hayanlığını, ona bir villa teklif ederek göstermek istedi.  Zhejiang eyaletinde LED paneller üreten Hancome şirketinin sahibi Pei Laifeng adlı bir diğer zengin ise villanın önüne Mercedes-Benz koymayı teklif etti.

Gerçek adı Guan Moye olan Nobel Ödüllü yazar Mo, her iki teklifi de kibarca reddetti. Hayranları ise işadamlarına tepki gösterdi. Mo’nun hayranlarından Zheng Si adlı bir Çinli, News.Asiaone sitesine yaptığı açıklamada, “O mükemmel bir yazar. Nobel Ödülü’nü kazanmayı kesinlikle hak etti... İşadamlarının ticari çıkarları için ona para teklif etmeleri hiç doğru değil. Mo’nun başarısına gölge düşürümezler” dedi. 

İŞADAMLARINDAN SAVUNMA
Mo’ya villa teklif eden Çen, gelen tepkiler üzerine blog sayfasında bir açıklama yaparak kendisini savundu:

“Mo’nun, kazandığı ödülle elde ettiği paraya rağmen Pekin’de büyük bir ev alacak kadar parası olmadığını fark ettiğim zaman, kendisine villalarımdan bir tanesini hediye etmek istedim. Böylece etnik kültürün derinliklerine inen harika hikayelerini yazabileceği daha fazla vakit bulabilecekti. Amacım onun çalışırken kalacak yer endişesi yaşamasını önlemekti” dedi. Çen, Mo’nun Pekin’de sahip olduğu 13 villadan istediğini seçebileceğini sözlerine ekedi.

Mo’ya hafta sonunda yaptığı açıklamada Mercedes-Benz otomobil öneren Pei de bir açıklama yaparak tepkilere cevap verdi:

“Hafta sonunda aklıma bir anda aklıma Mo’ya bir otomobil hediye etme fikri geldi. Bunu onu tebrik etmek ve kendisiyle ne kadar gurur duyduğumu göstermek için yaptım... Ancak bu teklifiminin halk arasında neden olduğu tartışma beni şaşırtmış durumda” dedi.

KENDİSİNE APARTMAN ALMAK İSTİYOR
Çin’in Fudan Üniversitesi’nde akademisyen olan Xie Jing, “Genç yazarlara ilham vermenin, şirketlere kâr sağlamaktan çok daha önemli olduğunu” ifade etti. Xie, “Söz konusu işadamları büyük olasılıkla iyi niyetli bir yaklaşım gösterdi. Amaçları onu tebrik etmekti... Ama teklifleriyle halkın dikkatini çekmeyi başardılar, kısaca yaptıkları promosyona dönüştü. Mo’nun elde ettiği başarı Çin’deki çalışmaları temsil eden insanlara ilham vermek için kullanılmalı” dedi.

Xinhua haber ajansına Cuma günü röportaj veren 57 yaşındaki yazar, kazandığı 1.2 milyon dolar ödülle Pekin’de kendisine bir apartman almak istediğini söylemişti. Yazar, ödülden tüm parasıyla 120 metrekarelik bir apartman alabilecek güce sahipti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...