Vize esnekliği Ege'yi canlandırdı

Ege Denizi'nde Yunan adalarıyla Türkiye'den Kuşadası, İstanbul ve İzmir kıyıları arasında başlayan kruvaziyer turizm hareketliliği, vizesiz turizmin önünü açtı.

21.04.2010 - 12:16

Vize esnekliği Ege'yi canlandırdı

Hey Travel şirketi Kruvaziyer Departman Müdürü Ahmet Yazıcı, uluslararası kruvaziyer şirketlerinin uğrak limanları arasında yer alan Türkiye'nin son yıllarda bu sektörün en önemli pazarları arasına da girmeye başladığına dikkat çekti.       

Geçen yıl kriz nedeniyle ABD'li turistlerden boşalan kamaraların büyük oranda Türk turistler tarafından kullanıldığını ve 18 bin Türk turistin tatillerini kruvaziyer gemilerde yaptığını belirten Yazıcı, krizin bitmesine rağmen Türk turistlerin taleplerinin yüzde 27 oranında artarak devam ettiğini ve kapasite sorununun ortaya çıktığını ifade etti.        

KİŞİ BAŞI ORTALAMA 400 EURO
Yazıcı, bir yolcu için vize maliyetinin 100-120 Euro olduğu göz önünde tutulduğunda kruvaziyer gemide tatil yapmak isteyenler için maliyetlerin önemli ölçüde düşürülmüş olacağına dikkat çekti.        

3 yıldızlı bir gemide Ege & Adriyatik Turları için kişi başına ortalama 400 Euro'luk bir fiyatın uygulanacağını kaydeden Yazıcı, gemilerin çıkış limanının ise İzmir olacağını kaydetti.       

İzmir Limanı'nda ayakbastı ücretlerinin düşük olduğunu belirten Yazıcı, kentin Yunan adalarına yakın oluşu, Ege Denizi içindeki uygun konumu ve Egeliler'in kruvaziyer turizme olan ilgisi nedeniyle çıkış limanı olarak tercih edildiğini, Haziran ayında başlayacak turların Eylül ayına kadar devam edeceğini dile getirdi.        

Yazıcı, kiraladıkları kruvaziyer geminin dönüşümlü olarak Yunan Adaları, Ege & Adriyatik ve Selanik-Midilli turları düzenleyeceğini belirterek, ''Bu turlarda başarı sağlanırsa gelecekte yeni gemilerle birlikte pazarın önemli ölçüde hareketlenmesini bekliyoruz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...