Vogue editörü ırkçılık suçlamalarına neden olan Kamala Harris kapağını savundu

Dünyanın önde gelen moda dergilerinden Vogue'un ABD editörü Anna Wintour, derginin Şubat sayısı için hazırlanan ve tartışma yaratan Kamala Harris kapağında seçilen pozu savundu.

Haberler 13.01.2021 - 17:13

Vogue editörü ırkçılık suçlamalarına neden olan Kamala Harris kapağını savundu

Dünyanın en önemli  moda dergilerinden , ABD Başkan Yardımcısı seçilen Kamala Harris'in pembe parlak bir fon önünde düz siyah bir ceket, kot pantolon ve spor ayakkabıyla verdiği pozunu dergi kapağına taşımıştı. "Ülkenin ilk siyahi kadın başkan yardımcısı olan Harris'in ten rengiyle oynanması kabul edilemez" diyen osyal medya kullanıcılarından bazıları Vogue Amerika'nın Genel Yayın Yönetmeni Anna Wintour'ı eleştirmiş, hatta istifaya davet etmişti.

Harris'in teninin renginin olduğundan açık gösterildiği suçlamaları sonrası Vogue Amerika'nın Genel Yayın Yönetmeni Anna Wintour bir açıklama yaptı. 

"NEŞE DOLU VE POZİTİF"

Demokratların destekçisi olarak tanınan Wintour, New York Times'a konuşarak, "Harris'in inanılmaz zaferini kutlamaktan başka bir şey istemiyoruz. Tabii ki basılı kapağa yönelik tepkileri gördük ve anladık. Tek söylemek istediğim, niyetimiz asla seçilmiş başkan yardımcısının inanılmaz zaferini düşürmek değildi" dedi. Wintour, fotoğrafın Joe Biden ve Kamala Harris'in başardıklarını ve başaracaklarını çok iyi yansıttığını söyledi.

Wintour ayrıca, seçilen kapak fotoğrafının “neşe dolu ve pozitif” olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

"Birinin bu kapakla ilgili bu iki özellikten herhangi bir şey düşünebileceğini sanmıyorum. Bize seçilmiş başkanla beraber ihtiyacımız olan liderliği getirecek kendi hayatının kontrolüne sahip bir kadın fotoğrafı.”

Kıyafet seçiminden dolayı Harris'in konumunun ciddiyetini hafiflettiği eleştirilerine de değinen editör, "Hepimiz, Harris'in daha az resmi olan bu fotoğrafının, içinde yaşadığımız anı yansıttığını güçlü bir şekilde hissettik" ifadesini kullandı.

Kapağın sosyal medyada yayımlanmasından sonra, Harris'in ekibinin kapakta bu pozun kullanılacağından haberdar olmadığı açıklanmıştı.

Fotoğrafların tümü, 2018'de şarkıcı Beyoncé'yi Vogue için fotoğraflayarak üne kavuşan Tyler Mitchell tarafından çekilmişti.

Sayfa Yükleniyor...