WEB Tarım Televizyonu bugün yayın hayatına resmen başladı.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, yayının ilk gününde WEB Tarım TV'deki bir programa katıldıktan sonra, Kültür Merkezi'ndeki törenine katılarak bir konuşma yaptı.

Sözlerine ''Tarım hayattır. Hayatımızın özüdür'' diye başlayan Eker, tarımın insanların kalıcı ihtiyaç alanını oluşturduğunu anlattı. Sanayi devriminin 19. yüzyılda yapıldığını ve sonuçlarıyla tarımın gelişmesine de etkide bulunduğunu belirten Eker, bu devrimin bazen de tarımı olumsuz etkilediğini söyledi. Bu olumsuz etkiyi açıklarken sanayi devriminin tarımın oransal değerinde görünür bir azalmaya neden olduğunu belirten Eker, dünya üzerinde yaşayan 7 milyar insandan 1 milyarının aç olduğunu kaydetti. Eker ''dünyada 1 milyar insan aç ise geriye kalan 6 milyar insan için bu küre güvenli bir yer değil'' dedi. 1 milyar insanın aç olduğu bir dünyada, 1,9 milyar insanın ise çok yemekten, ve beslenme bozukluğundan dolayı obez olmasının hazin bir durum oluşturduğunu belirten Eker, 1 milyar insan dünyada yeterli yiyecek olmaması nedeniyle açlık çekmediğini, yeterince yiyecek bulunduğunu, ancak bunun paylaşımında sorunlar yaşandığını söyledi. 

Türkiye'nin ulusal servetini, tarımsal varlığının oluşturduğuna dikkat çeken Eker, Türkiye'nin zenginlik alanını aynı zamanda biyo çeşitliliği olduğuna da vurgu yaptı. Türkiye'nin 70 milyon nüfusun yanı sıra, 30 milyon turisti de beslediğini, üstene 11 milyar 200 milyon dolar tutarında tarım ve gıda ürünü ihracatı gerçekleştirdiğini belirten Eker, tarım ürünleri ihracatının ise ithalattan fazla olduğuna dikkat çekti. 

Bir zamanlar Türkiye için ''Dünyada tarım açsından kendi kendine yeten 7 ülkeden biri'' ifadesinin kullanıldığını ancak bu ifadenin doğru olmadığını belirten Eker, bu cümle kullanılırken hiç kimsenin çıkıp da geri kalan 6 ülkeden üçünün hangi ülkeler olduğunu sormadığını belirterek, bu durumu eleştirdi. Türkiye için böyle bir ifadenin kullanılamayacağını, çünkü bunun ölçüsü ve ayarının olmadığını belirten Eker, ''Tarımsal üretim, ekolojik, coğrafi ve ekonomik faaliyetler ile imkanların bileşkesidir'' dedi. 

İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPILACAK
Yayın hayatına bugün resmen başlayan WEB Tarım Televizyonu'nun tarımsal üretim ve çiftçi eğitiminde kullanılacağını belirten Eker, televizyonun 15 bin saatlik arşivi bulunduğunu ve bunun çok önemli olduğunu söyledi. Türkiye'de hiçbir kamu kurum ve kuruluşunda kendilerindeki gibi Web Tarım Televizyonu bulunmadığını belirten Eker, televizyonun internet üzerinden yayın yapacağını ve kendisine ait stüdyoları bulunduğunu kaydetti. 

Eker, Türkiye'nin tarımsal üretim değeri bakımından ise dünyanın 8.'cisi olduğunu buraya ise 11. sıradan yükseldiğini bildirdi.

"EN ÇOK ULAŞMAMIZ GEREKEN KESİM ÇİFTÇİLER"
''Bünyemize Tarım TV'yi de almayı çok arzuladım. Hala arzuluyorum. Bizim en çok ulaşmamız gereken kesim çiftçiler'' diyen TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin halen GAP TV aracılığıyla tarım programları yaptıklarını kaydetti.

Şahin iki yeni kanalı daha yayın hayatına açacaklarını belirttiği konuşmasında bu konuda şunları kaydetti: 

"İKİ KANAL AÇIYORUZ"
''6 Aralık'ta yeni bir kanalımız olacak. Aslında iki kanal açıyoruz. Önümüzdeki hafta TRT Anadolu'nun açılışını yapacağız. 6 Aralık'ta da ismini söylemeyeyim. Gerçi gazeteler yazıyor ama TRT eğitim kanalını açacağız. İsmi farklı olacak. Bu eğitim kanalımızın tahsisini eğitimini verdikleri için Anadolu Üniversitesi'ne tahsis ediyoruz. Çünkü 1 milyon 350 bin açık öğretim ünivesitesi öğrencisi var. Bu kanalda altını kazıdığınız zaman hep eğitim kokan programlar olacak. Filim varsa eğitimle ilgili, müzik varsa müzik eğitimiyle ilgili, tarım varsa tarım eğitimiyle ilgili olacak. Bu yüzden bu açacağımız kanal bana göre, benim için TRT Çocuk'dan sonra en değerli varlığımız, kıymetimiz olacak. Sayın Bakan'ımız 1 Kasım'da bizleri ziyaret edecekler. kendilerine eğitim kanalıyla ilgili çalışmaları anlatacağız. Peşinden de Tarım Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığıyla tarım eğitimi, sağlık eğitimi, din eğitim konusunda ne yaparız onu beraber kararlaştıracağız, yolumuza devam edeceğiz.''