Wikileaks, kara propaganda yapmakla suçladığı 'The Fifth Estate' filminden intikamını yine en iyi bildiği şekilde aldı. Wikileaks, filmin senaryosunu vizyona girmesinden bir ay önce internette yayınlandı.

Julian Assange, birçok kez filmin yalanlar üzerine kurulduğunu ve gerçekleri saptırdığını dile getirmişti. Yapım şirketinin ise hiçbir zaman Wikileaks’e senaryo hakkında danışmadığı ifade edildi. Sesini duyuramayan Wikileaks, çareyi senaryoyu internete sızdırmakta buldu.

Wikileaks, resmi Twitter hesabından “Wikileaks’e film için Dreamsworks/Disney tarafından danışılmadı. Biz de bedava tavsiyemizi veriyoruz: Film kötü” yazarak filmin senaryosunu paylaştı. Wikileaks bununla da kalmayıp filmin sonuna eleştirilerini ekleyerek, filmdeki gerçek dışı bölümleri açıkladı.

Filmin yönetmeni Bill Condon, daha önce yaptığı açıklamada Assange’ın filmin eski bir senaryosunu gördüğünü son halinin farklı olduğunu söylemişti. Wikilieaks ise sızdırılan senaryonun filmin son hali olduğunu öne sürdü.

ABD başta olmak üzere pek çok devletin gizli diplomatik yazışmalarını ele geçirip yayınlamaya başlayan WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange'ın hayatı, Wikileaks’ın yükselişi ve açılan soruşturmayı anlatan 'The Fifth Estate' 18 Ekim’de vizyona girecek.