Hürriyet gazetesinin haberine göre; Rumen hükümeti, falcı ve büyücülere vergi verme zorunluluğu getirmiş ve buna tepki gösteren büyücüler ise hükümeti "kara büyü" ile lanetlemekle tehdit etmişti. 

Vergi kararından bir ay sonra, falcı ve büyücülerin ceza almasına, hatta hapse girmesine yol açabilecek yeni yasaların kabul edilmesi gündeme geldi.

Yasa teklifine göre, falcıların kehanetleri doğru çıkmazsa, ceza alabilecek, hatta hapse girebilecekler. Cadılar ise para kazanma yöntemlerinin, cezalandırmaları için sebep gösterilmemesi gerektiğini belirtti.

Kraliçe cadı Bratara Buzea, AP haber ajansına, "Cadıları değil, tarot kartlarını kınamaları gerekir" dedi. 

Dracula’nın anavatanı Romanya’da, batıl inançlar nüfusun çoğunluğu tarafından benimsenmiş durumda. Yetkililer ise ekonomik krizin vurduğu ülkede daha fazla gelir elde edebilmek ve vergi kaçakçılığını önlemek için cadıların üzerine eğilmiş durumda.

TUNA NEHRİ'NE ZEHİRLİ ADAMOTU ATIP HÜKÜMETİ LANETLEDİLER
Ocak ayında, Romanya hükümeti, yüz yıllardan beri geçerli olan falcılık ve büyücülük mesleğini vergilenebilir meslekler kapsamına almıştı. Buna çok kızan cadılar, Tuna Nehri’ne zehirli adamotu atarak hükümeti lanetlemişti.

Taslak yasa, geçtiğimiz hafta Senato’da kabul edildi. Yürürlüğe girmesi için parlamentonun onayını alması gerekiyor.