Yaban hayvanları için yeşil koridor

Yaban Hayatı Koridoru Ağaçlandırma Projesi kapsamında, küçük ormanlık alanlar birleştirilerek, bu alanlara sıkışan yaban hayvanlarının güvenli yapabilmesi sağlanacak.

Anadolu Ajansı 22.08.2015 - 14:39

Yaban hayvanları için yeşil koridor

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, dört yıl önce hayata geçirilen Yaban Hayatı Koridoru Ağaçlandırma Projesi kapsamında, birbirinden kopmuş ekolojik yaşam alanlarını birleştirerek, yaban hayatının ve biyolojik çeşitliliğin devamını sağlamayı amaçladıklarını ifade etti.

Bakan Eroğlu, yaptığı açıklamada, söz konusu projeyle, Kars, Erzurum, Ardahan ile Artvin'i kapsayan ve Gürcistan'a kadar uzanan orman hattının parçalanmış blokları arasında ağaçlandırma ve diğer ormancılık faaliyetleriyle bağlantılar oluşturmayı hedeflediklerini belirtti.

Eroğlu, "Projeyle aynı zamanda Kuzey Anadolu'daki diğer ormanlardan ayrı kalmış Sarıkamış ormanları ile Allahuekber Dağları Milli Parkı'ındaki kurt, ayı, vaşak, yaban kedisi, karaca gibi yaban hayvanlarının, Karagöl-Sahara Milli Parkı ve Gürcistan'ın Türkiye sınırındaki Borjomi Milli Parkı'ndaki popülasyonlarla birleştirilmesini ve geniş ormanlara ulaşmasını sağlamayı amaçlıyoruz" görüşünü dile getirdi.

"2 BİN 500 HEKTAR ALAN AĞAÇLANDIRILACAK"

Büyüklüğü 28 bin 483 hektar olan ve Kars, Erzurum, Ardahan ile Artvin illerini kapsayan Türkiye'nin ilk yaban hayatı koridorunda, 2 bin 500 hektar alanın ağaçlandırılmasının planlandığını vurgulayan Eroğlu, yaban hayvanlarının, alanları daraldıkça insanlarla daha fazla çatışmaya girdiğinin altını çizdi.

"38 MİLYON 610 BİN YABANIL MEYVE FİDANINI TOPRAKLA BULUŞTURACAĞIZ"

Eroğlu, bu projenin, yaban hayatının geleceği noktasında büyük önem taşıdığını kaydederek, "Söz konusu alanların korunması ve ağaçlandırılması sayesinde Sarıkamış ormanları, kuzeyin büyük ormanlarına bağlanmış olacak. Proje tamamlandığında bölgedeki yaban hayatı Karadeniz, Kaçkarlar ve Aşağı Kafkaslar'ın geniş ormanlarına bağlanarak yeni yaşam alanlarına ulaşma imkanına sahip olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...