'Yapma' denileni yaparsanız...

Toplam 300 bin sigara, 900 şişe viski içti ama 100 yaşına kadar yaşadı... İşte savaş gazisinin uzun yaşam sırrı!

27.09.2010 - 12:10

'Yapma' denileni yaparsanız...

İngiltere’de yaşayan Arthur Langran adlı savaş gazisi sağlıksız alışkanlıklarına rağmen 100’ü görebilmiş olmasını, insanların ‘yapma’ dedikleri şeyleri yapmasına bağlıyor. İki çocuk babası Langran, 20’sinden beri sigara kullanıyor, o zamandan beri de günde en az 10 sigara içtiğini anlatıyor. Bu, 292 bin sigaraya denk geliyor. Langran ayrıca 80 yıl boyunca her gün bir bardak viski tüketmiş.

100’üncü yaş gününü bir barda bira içerek kutlayan Langran’ın 62 yaşındaki oğlu Peter, “Doktor ona sigarayı bıraktırmanın bir anlamı olmayacağını söyledi. Zor bir yaşamı oldu. Yetimdi, zor şartlarda yaşadı. 14 yaşında Kanada’da çiftliklerde çalıştı. İkinci Dünya Savaşı’nda orduya katılmak için 1940’ta İngiltere’ye döndü ve Nazilerle savaştı. Savaşta bir el bombasından sağ kurtuldu, hâlâ derisinin altında şarapnel parçaları var. Sigara içmesine rağmen sağlığı iyi ve hâlâ kendi kendine merdivenleri çıkabilecek kadar dinç” diye konuştu.

Langran ise “Daima işin sırrının ‘yapma’ denileni yapmak olduğunu söylerim. 20 yaşından beri sigara içiyorum ve keyif alıyorum. Her gün gazete okuyorum, oğlum John’un yardımıyla bulmacaları çözüyorum” dedi. Langran’ın eşi Ivy, 2000 yılında yaşamını yitirmişti. (swns.com)

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...