Yaramazlık yapan çocukları pişman ediyor

ABD'de bir berber yaramazlık yapan çocukları bedava traş ediyor. Ancak tarzı biraz farklı.

Haberler - ntv.com.tr 05.02.2015 - 12:28

Yaramazlık yapan çocukları pişman ediyor

Washington Post'ta yer alan habere göre A-1 Kutz adlı berber dükkanı yaramaz çocukları bedava traş ediyor ancak traşın sonunda ortaya adeta yaşlı bir adam çıkıyor. 

Dükkanın ortağı olan 3 çocuk babası Russell Frederick bu "utandırma" yöntemini ilk olarak kendi çocuğu üzerinde denediğini belirtti. 12 yaşındaki oğlunun notları düşmeye başlayınca ona bu traşı uyguladığını söyleyen Frederick, traştan sonra notların bir anda uçuşa geçtiğini söyledi.

KESİNLİKLE YANLIŞ BİR UYGULAMA

Ancak uzmanlar çocukların bu şekilde utandırılmasının kesinlikle doğru bir davranış olmadığını söylüyor. Çocuk gelişimi üzerine bir kitabı olan Amy McCready böyle bir davranışın çocuğun psikolojisini bozacağına dikkatleri çekiyor. "Bu tarz bir "utandırma" hareketi çocuğun karar verirken neyin doğru neyin yanlış olacağına göre değil korkularının yönlendirmesiyle hareket etmesine neden olur. Ancak çocukların neyin doğru neyin yanlış olduğuna hiç bir baskı altında kalmadan tamamen kendi özgür iradeleriyle karar vermesi gerekir" şeklinde konuştu.

Bir başka psikoterapist olan Amy Morin ise "Uygulanan utanç temelli disiplin mekanizmaları çocuğun kendisini kötü hissetmesine neden olur, beyin kimyasını değiştirebilir ve düşünce yapısını bozabilir" dedi.

Morin en iyi disiplin şeklinin ceza değil "öğretme" olduğunun altını çizdi. 

Sayfa Yükleniyor...