'Yardım' dedi, 'kömür' anladılar

Yatalak hastalar için proje geliştirdi, finansman bulamadığı için hayata geçiremedi. Sağlık Bakanlığı'na müracat etti, yardım talep etti ancak karşılığında kömür aldı...

Haberler 27.03.2010 - 17:18

'Yardım' dedi, 'kömür' anladılar

Bir robot düşünün yatalak hastanın bezini kendisi alıyor. Onu yıkıyor kurutuyor ve bezlenmesine yardımcı oluyor. Bir de tekerlekli sandalye ye mahkum olan insanları düşünün, tuvalet ihtiyacı olduğunda hepimiz sıkıntıya giriyoruz. Tek tuşla tuvalet pozisyonu alıyor. Ve o kişi tuvalet ihtiyacını gideriyor. Yine tek tuşla tekerlekli sandalye konumuna geliyor. İsterse o atık su haznesini bulunduğu ortamda boşaltıyor. Ya da hiçbir kokuyu sızdırmadan, kendi haznesinde barındırabiliyor...

Bu proje, Bitlis'in Mutki İlçesi'nde bir yıldır öğretmen olarak görev yapan İzmirli Seyfettin Barlas'a ait.

PROJE 3 YILDIR BEKLİYOR
"Beyaz Melek" filmindeki, yaşlıların hortumla yıkandığı sahneden çok etkilenen ve "Acaba ben duruma düşersem ne olacak?"düşüncesiyle yola çıkan Barlas, yatalak hastalara umut olacak bir proje geliştirdi ancak finansman bulamadığı için 3 yıldır bekliyor.

Barlas, Sağlık Bakanlığı'na müracat ettiğini ancak talebi karşılığında kömür verdiklerini söylüyor:

"Ege Üniversitesi'nde Makine Mühendisi bir arkadaşımla beraber çalıştık. Daha sonra KOSGEB'e başvurduk. KOSGEB'in koşulları gereği benden 200 bin TL teminat, 44 bin TL de nakit istendi. Benim bunları elde edip onlara vermem mümkün değildi.

1 TON KÖMÜR VE 300 TL PARA VERDİLER
O dönem İzmir'de olduğum için İzmir Valiliği başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluşa Sağlık Bakanlığı'na varıncaya kadar, dilekçeler yazdık. O yazışmalar gidip gelirken, Bakanlıktan valiliğe yönlendirdiler. Valilik de beni kaymakamlığa yönlendirdi. Ben o dönem projeyle çalıştığım için, ciddi bir ekonomik sıkıntı yaşıyordum. 1 oğlum var ve ev kirasını ödeyemiyorduk. Valiliğin yönlendirmesi üzerine kaymakamlık araştırıp bana o dönem 1 ton kömür verdi. Yani o yazışmalardan sonra elde ettiğim şey kömür ve 300 TL finansman yardımı oldu."
Sayfa Yükleniyor...