Yer kabuğu çöküyor

Konya'nın Karapınar ilçesinde 20 metre derinliğinde 20 metre genişliğinde yeni bir obruk (yer kabuğunun çoğu kez aniden çökmesiyle ortaya çıkan çöküntü) daha oluştu.

26.01.2011 - 12:48

Yer kabuğu çöküyor

Karapınar'a 10 kilometre uzaklıkta bulunan Seyit Hacı Yaylası'nda çiftçi Yaşar İvriz'e ait buğday ekili tarlada 20 metre genişliğinde 20 metre derinliğinde, susuz yeni bir obruk meydana geldi.

Sulama borularını değiştirmek için tarlasına geldiğinde gördüğü manzara karşısında şaşkına dönen İvriz, şunları söyledi:

''Tarlanın çökmesiyle, sulama boruları da obruk ortasında asılı kalmış. Çalışırken çökme olsaydı üzücü sonuçlar ortaya çıkabilirdi. Son 5 yılda 8. obruk oluştu. Yeni obruklar oluşacağı düşüncesiyle her gün tarlada korku içinde çalışıyoruz. Son yıllarda artan obruklar karşısında tedbir alma imkanımız yok. Şu ana kadar can kaybının olmaması sevindirici. MTA tarafından yaylamızda geçen yıl başlatılan araştırmanın sonucunu bekliyoruz. Ama Yayla'da çökmeye müsait birçok yer daha var.''

BÖLGENİN HARİTASI ÇIKARILACAK
Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Mugayıtoğlu da, bölgede bugüne kadar 100'ün üzerinde obruk meydana geldiğini belirtti ve ''MTA tarafından Karapınar'ın obruk riski haritasının oluşturulması için geçen yıl bir çalışma başlatıldı. Bu çalışma sonucunda obruk oluşması riski bulunan yerler belirlenecek. Bu bölgelerde herhangi bir tarım faaliyeti yapılmasının ve yerleşim yeri kurulmasının önüne geçilecek'' dedi.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...