Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkanı Zeynep Gülin Silahtaroğlu Baykal, Fethiye bölgesindeki büyük oteller ve tatil köylerinin bayram öncesinde doluluk oranının yüzde 100'ü bulduğunu söyledi. 

Baykal, ''Bayram tatili Eylül ayının başı gibi doluluk oranının yüksek olduğu bir döneme geldiği için yerli turistler şansız. Fethiye'de ağırlıklı olarak yabancı turistleri konuk ediyoruz. Şuanda İngiliz turist yoğunluğu var. Bayramda Fethiye'deki büyük otel ve tatil köylerinde konaklamak isteyenlerin yer bulabilme olasılığı oldukça az. Tatilcilere, daha düşük yıldızlı oteller konusunda şanslarını deneyerek, kısa da olsa tatilde Fethiye'nin güzelliklerine görmeyi tavsiye ediyorum'' dedi.
 
''REZERVASYONDA ACELE ETSİNLER''
Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı İlhan Açıkgöz ise, Marmaris ile çevresindeki 5 ve 4 yıldızlı otellerin, bayram tatili öncesindeki doluluğunun yüzde 80 ile 90 arasında değiştiğini kaydetti. 

Bayram tatilinin yüksek sezona denk gelmesi nedeniyle yerli turistlerin yer bulamayacakları yönünde düşünceye sahip olduğuna işaret eden Açıkgöz, ''Bölgemiz ağırlıklı olarak yabancı turistlere hizmet veriyor. Bölgemizdeki doluluk oranlarına baktığımızda yerli turistlerin ellerini çabuk tutmaları durumunda lüks otellerde yer bulabilirler. Özellikle Marmaris merkezdeki 5 yıldızlı otellerde bayramda yer kalmayacağını tahmin ediyoruz. Yerli müşterilere, son günleri beklemeden rezervasyon yaptırmalarını öneriyoruz'' diye konuştu. 

Marmaris'teki 3 yıldızlı veya apart otellerde her zaman için yerli turistlerin taleplerini karşılayabilecek düzeyde boş yatak bulunduğunu ifade eden Açıkgöz, ''İyi bir tatil geçirmek isteyen vatandaşlarımıza keselerine uygun tatil fırsatı sağlayabiliriz'' dedi.
 
BODRUM
Bodrum ilçesindeki büyük otellerinde bayram tatiline bir haftadan daha az bir zaman kala yüksek doluluk oranlarında olduğu öğrenildi. 

Bodrum'daki 5 yıldızlı otel ve tatil köylerinde bayram tatiline çıkacaklar için düşük oranda yatak kapasitesi ayırdığı belirtildi. 

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Genel Sekreteri Orhan Kavala, bayramda tatil için Bodrum'a gelmek isteyenlerin rezervasyon için acele etmeleri gerektiğini söyledi. Rezervasyon yapmadan gelen turistlerin sıkıntı yaşayabileceğine işaret eden Kavala, ''Şu anda otellerin doluluk oranı yüksek. Bu nedenle mutlaka gelmeden rezervasyon yaptırmalılar. Bodrum merkezdeki otellerde yer bulmak biraz zor. Ancak beldelerde bulunan otellerde yer bulma imkanları biraz daha fazla'' diye konuştu.