Üzülmez mevkisinde eğimli arazi üzerine Fransızlar tarafından 1897'de hastane olarak yapılan ve TTK tarafından 49 yıllığına Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdürlüğüne bedelsiz tahsis edilen Üzülmez Huzurevi ve Rehabilitasyon Merkezi, 2004'te zemin kayması nedeniyle boşaltıldı.

Zemindeki kaymalar sonucu binada çatlak oluşması ve yapılan keşif sonucu 274 bin liraya ulaşan onarım masrafı bulunduğu tespit edilen binadaki 26 kişi, Devrek ve Ereğli ilçeleri ile Ordu, Karabük, Bolu ve Kastamonu'daki huzurevlerine gönderildi.

Yaşlıların, huzurevindeki arkadaşlarına ağlayarak veda etmelerinden bir süre sonra TTK, binayla ilgili çalışma yaptı. Tarihi binadaki zemin kaymasına kaçak açılan maden ocağının neden olduğu belirlendi.

TTK ekipleri, söz konusu kaçak ocağın kapatılmasının ardından küçük çaplı onarımlar yaparak binayı misafirhane olarak hizmete açtı.

TTK yetkilileri, binanın mevcut misafirhaneye ek olarak kullanıldığını, ihtiyaç duyulan onarımın gerçekleştirildiğini bildirdi.

Binanın alt kısmına doğru kaçak ocak açıldığının belirlendiğini, bunun yol açtığı çöküntülerin de giderildiğini anlatan yetkililer, zemin kaymasının durdurulduğunu, herhangi tehlikeli durumun olmadığını savundu.

''ATATÜRK'E BRİFİNG VERİLEN BİNA''

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 26 Ağustos 1931'de Ertuğrul yatıyla geldiği Zonguldak'ta, TTK'ya ait, o dönemlerde Üzülmez Müessese Müdürlüğü olarak kullanılan binada, kömür üretimi konusunda yetkililerden brifing almış ve istirahat etmişti.

Fransızlar tarafından 1897'de hastane olarak yapılan ve TTK tarafından 49 yıllığına SHÇEK'ye tahsis edilen bina, 2004'ün mayıs ayında boşaltılmıştı.

Huzurevinde tanışıp dostluklar kuran yaşlılar, tehlike nedeniyle başka kentlere gönderilmelerinin üzüntüsünü yaşamışlar, kararın geri alınması için yetkililere taleplerini iletmelerine karşın olumlu sonuç alamamışlardı.