Yılın ilk kirazı: 50 TL

Türkiye'de kiraz üretimi ve ihracatında önde gelen merkezlerden olan İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde ilk turfanda kiraz, kilogramı 50 liradan satıldı.

08.05.2011 - 17:39

Yılın ilk kirazı: 50 TL

Yıllık 60 bin tona yakın üretimin bulunduğu Kemalpaşa'da toplama sezonu başladı. İlçeye bağlı Bağyurdu Mahallesi'ndeki üreticilerden Cemal Karabulut, burlent tipi kirazı, kilogramı 50 liradan sattı.
      
İlk meyvelerin iç piyasaya yönlendirildiğini, daha sonra ihracatın başladığını belirten Karabulut, bu yıl iyi bir sezon beklentisinde olduklarını söyledi.        

Bir başka erkenci çeşit olan kırdal tipi kirazın ise 13 ile 20 lira arasında satıldığı, ürünün çoğalmasıyla fiyatın da hızla düşeceği belirtildi.        

Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray ise ağaçların döllenme zamanında havaların serin gitmesi nedeniyle lokal sorunlar yaşandığını söyledi. İhraç edilmek için üretilen Salihli tipi kirazda üretimin düşebileceğini belirten Oray, ''Ancak yine de ihracatta 25 bin tonun altına düşmeyiz'' dedi.        

Bölgede kiraz bahçelerin yoğun olduğu Yiğitler köyü üreticilerinden Muhtar Refik Yay da bu yıl iklim koşullarının kiraz için çok olumlu geçtiğini, ancak baharın geç gelmesi nedeniyle 23 Nisan'da başlaması gereken hasadın 20 gün geciktiğini ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...