Muradiye ilçesine bağlı Ovapınar köyünde yaşayan 2 çocuk babası 35 yaşındaki Doğan Songül'ün pankreası, şeker hastalığı yüzünden iflas etti. Organ nakli için Akdeniz Üniversitesi Organ Nakil Merkezine müracaatta bulunan Doğan Songül için mutlu haber dün Antalya'dan geldi. 

Haberi alır almaz yakınları tarafından Van'a getirilen Songül'ün Antalya'ya gönderilmesi için Sağlık Müdürlüğünden ambulans uçak talep edildi. En kısa sürede Antalya'ya ulaştırılması gereken hasta için İl Sağlık Müdürü Orhan Çetinkaya'nın girişimiyle Sağlık Bakanlığından ambulans uçak istendi. 

BAŞKA BİR UÇAK KİRALANDI
Uçuşa hazırlandığı sırada arızalanan uçağın Van'a gelemeyeceğini öğrenen Doğan Songül ve yakınları, umutlarını kaybetmedi. Hasta için uğraşlarını sürdüren Sağlık Bakanlığı yetkilileri, İstanbul'daki özel bir havayolu şirketine ait uçağı kiraladı. 

Hasta Songül ve yakınları için dün saat 16.00 sıralarında başlayan bekleyiş, Sağlık Bakanlığının kiraladığı ve gece 02.30 sıralarında Ferit Melen Havaalanı'na inen özel uçakla umudu daha da yeşertti.

YETİŞEMEDİ
Ambulansla Van'daki yakınının evinden alınan Doğan Songül, kendisini bekleyen özel uçakla saat 03.00 sıralarında, Antalya'ya sevk edildi. Saat 04.15 sıralarında Antalya'ya ulaşan Doğan Songül'ün umudu, aldığı haberle söndü. Hastane yetkilileri geç kalındığı için işlevini yitirmeye başlayan organın, başka hastaya nakledildiğini bildirdi. 

Songül, 18 yıldır şeker hastalığı ile mücadele ettiğini belirterek, bu hastalık yüzünden böbrekleriyle pankreasını kaybettiğini söyledi. 

Geçen yıl kardeşinin arkadaşından böbrek nakli yapıldığını anlatan Songül, böbrek naklinden sonra pankreas nakli için de sıra beklediğini ifade etti. 

Müracaatından sonra geçen yıl uygun organın bulunduğunu anlatan Songül, ''Uygun pankreas geçen yıl bulunmuştu. Ancak benden daha kötü durumda olan bir hasta vardı. Ben sıramı ona verdim'' dedi.

"ORGANIN BAŞKA BİR HASTAYA NAKLEDİLMESİNDE BU GECİKMENİN ROLÜ YOK"
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, iddiaların ''gerçek dışı'' olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı'nın 2,5 ay önce hizmete giren iki ambulans uçağından birinin 20 gün önce kuş süresine çarptığı için arızalandığını, bu nedenle bir süredir tek ambulans uçağın hizmet verdiğini anlatan Çom, şunları kaydetti: 

''Bu ambulans uçağımız da dün Ankara'dan Van'a hareket etmek üzereyken elektrik arızasından dolayı havalanamadı. Bunun üzerine özel uçak arayışına girdik ve tüm özel firmalar ve ilgililerle temasa geçtik. Bu görüşmeleri bizzat ben yürüttüm. Sonuçta 17 bin avroya özel bir jet kiralanıp Van'a gönderildi. Bu jetin ücretini de ambulans uçak için hizmet alımı yaptığımız firma karşıladı.'' 

Sağlık Bakanlığının hastanın Antalya'ya ulaştırılması için bu kadar yoğun çaba göstermesine rağmen ''naklin hasta geciktiği için yapılamadığı'' haberlerini eleştiren Çom, sözlerini şöyle sürdürdü: 

''Uçağın temini sırasında sürekli Antalya'daki uzmanlarla irtibat kurarak gelişmeleri takip ettik. Organ nakillerinde doku uyumu çok önemli olduğu için bekleme sırasındaki tüm hastalar çağrılır ve tekrar tekrar testler yapılır. Van'daki hastamız yedekteydi, birinci sırada başka bir hasta vardı. Buna rağmen bu hastayı Antalya'ya götürmek zorundaydık. Birinci sıradaki hastanın testleri yapılırken Antalya'daki uzmanlarla görüşüp, 'Birinci sıradaki hasta uyumluysa, Van'daki hastayı boşuna getirmeyelim' diye sorduk. Buradaki uzmanlar son ana kadar hastayı getirmemizi istediler. Ancak Van'daki hasta uçağa bindirildikten sonra test sonuçları tam uyumlu çıkan birinci sıradaki hastaya nakil yapılmış. Birinci sırada olduğu için organ zaten onun hakkıydı. Yeni bir ambulans uçak aranırken 1-2 saatlik gecikme oldu, ama organın başka bir hastaya nakledilmesinde bu gecikmenin hiçbir rolü yok.''

"NAKİL İÇİN YEDEK HASTA LİSTESİNDEYDİ"
Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar, Van'da organ nakli bekleyen hastanın yedek listesinde bulunduğunu ve mevcut durumun kendisine bildirildiğini kaydetti. 

Süleymanlar, dün bildirilen kadavradan pankreas nakli için bekleme listelerinde bulunan iki hastanın değerlendirilmek üzere Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'ne çağrıldığını belirtti.

Pankreas nakli listesindeki bilgileri incelendiğinde, çağrılan hastalardan Nuray Güdücü isimli hastanın, listeye, ikinci sırada çağrılan Doğan Songül isimli hastadan altı ay önce alındığı ve poliklinik takiplerinde de nakle engel herhangi bir sorununun olmadığının tespit edildiğine dikkat çeken Süleymanlar, şunları kaydetti: 

''Bu sebeplerle pankreas nakli için birinci sırada Nuray Güdücü, ikinci sırada ve yedek hasta olarak ise Doğan Songül isimli hasta çağrılmıştır. Doğan Songül çağrılırken, durum kendisine ayrıntılı olarak izah edilmiş, yedek hasta olduğu ve ancak birinci sıradaki hastada nakle engel sorun çıkarsa kendisine nakil yapılabileceği vurgulanmıştır. Nuray Güdücü merkezimize ulaşmış ve nakil öncesi hazırlıkları tamamlanmıştır. Bu arada Sağlık Bakanlığı kriz masası ile bağlantıya geçilmiş ve durum kendilerine tekrar izah edilmiştir, ancak hasta bu arada uçakta olduğu için kendisine ulaşılamamıştır. Nuray Güdücü isimli hastaya pankreas nakli yapılmış, Doğan Songül bundan yaklaşık iki saat sonra merkezimize ulaşmıştır. Nuray Güdücü'ye bilimsel ölçütler ve yasal çerçeve içerisinde pankreas nakli yapılmıştır.''