Yolcularını rehin alan havayolu

Hindistan’dan İngiltere’ye giden bir uçağın yakıtı bitince yakıt parası yolculardan toplandı.

18.11.2011 - 16:13

Yolcularını rehin alan havayolu

Avustralya havayolu şirketi Comtel Air, Perşembe günü Hindistan’ın Amritsar kentinden İngiltere'nin Birmingham kentine giden ait uçağının yakıtı bitince çözüm için yolculardan para topladı. Yolcular, yakıt ikmali için Avusturya'nın başkenti Viyana’ya zorunlu iniş yapan uçakta altı saat boyunca “rehin” tutulduklarını iddia etti.

İngiliz Channel 4 kanalı tarafından yayınlanan görüntülerde, bir kabin görevlisi yolculara, “Yakıt almak, havaalanına ödeme yapmak, ihtiyacımız olan her şeyin masraflarını karşılamak için paraya ihtiyacımız var. Birmingham’a gitmek istiyorsanız ödeme yapmak zorundasınız” derken görülüyor.

23 BİN 500 EURO İSTENDİ
Uçaktaki 180 yolcu, kendilerinden toplam 23 bin 500 euro istendiğini belirtti. Bu, kişi başına yaklaşık 130 euro ediyor. Yanlarında yeterli para bulunmayalar ise Viyana’da çevredeki bankamatiklere gönderildi.

Bir yolcu, “Hepimiz bir araya gelip cüzdanlarımızdaki paraları çıkardık. Parası olmayanlar da teker teker para çekmeye gönderildi” dedi. İki yaşın altındaki çocuklardan ise para alınmadı.

Comtel Air’in çoğunluk hisselerini elinde bulunduran şirket yetkilisi Bhupinder Kandra, bileti satan şirketi suçladı. Biletleri satan şirketin parayı havayolları şirketine iletmediğini belirten Kandra, “Biz uçuşları bilet paraları ödendiği takdirde organize ediyoruz. Comtel Air’in parası bitmiş değildir” dedi. “Bizim yeterince paramız var” şeklinde konuşan Kandra, yaşanan sorunun kendi sorunu olmadığını kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...