İlişkili Haberler

ABD sinemasının Vietnam temalı filmlerinin önde gelenlerinden 1978 yapımı “Avcı”nın Oscar ödüllü yönetmeni Michael Cimino, 77 yaşında hayatını kaybetti.

Cimino'nun ölümü ilk olarak Cannes Film Festivali Direktörü Thierry Fremaux tarafından duyuruldu.

New York Times, Cimino'nun eski avukatı ve arkadaşı Eric Weissman'a dayandırdığı haberinde Cimino'nun cansız bedeninin Los Angeles'taki evinde bulunduğunu dile getirdi.

Ünlü yönetmennin ölüm nedeni henüz açıklanmadı.

Toplam sekiz filmin yönetmenliğini üstlendiği aktarılan Cimino’nun, kariyerindeki iniş çıkışlarla hatırlanacağı vurgulandı.

Beş Oscar'lı 1978 yapımı "Avcı" filminde başrolde Robert De Niro oynadı. 
Beş Oscar'lı 1978 yapımı "Avcı" filminde başrolde Robert De Niro oynadı. 

1978 yapımı “Avcı”, son dönem Hollywood tarihinin en iyi filmlerinden biri olarak görülürken, bir sonraki filmi “Heaven’s Gate” (Cennetin Kapısı) alay konusu olmuştu.

“Avcı” filmi, bir Pennsylvania kasabasında yaşayan bir grup arkadaşın hayatlarını ve Vietnam Savaşı’nın hem savaşta olanlar hem de söz konusu küçük ABD kasabasında evlerinde kalanlar üzerindeki yıkıcı etkisini anlatıyor.

Meşhur Rus ruleti sahnesiyle hatırlanan “Avcı” filminde, ünlü aktörler Robert De Niro, Christoper Walken ve Meryl Streep rol almıştı. Film 1979 yılında En İyi Film kategorisi dahil beş dalda Oscar’a değer görülmüştü.

Cimino, başrollerini Mickey Rourke ve Anthony Hopkins’i paylaştığı 1990 yapımı “Desperate Hours” (Dehşetli Saatler) ve “Godfather” (Baba) romanının yazarı Mario Puzo’nun eserinden uyarlanan 1986 yapımı “The Sicilian” (Sicilyalılar) filmlerinin yönetmenliğini de üstlenmişti.