Yüksek hızlı trenle seyahate devam

Yüksek Hızlı Tren yolcularının yüzde 78'i promosyonlu ücret kampanyasının sona ermesinin ardından da hızlı tren ile seyahat etmek istiyor.

Anadolu Ajansı 12.04.2009 - 17:27

Yüksek hızlı trenle seyahate devam

TCDD Genel Müdürlüğü, Yüksek Hızlı Tren (YHT) yolcularına, promosyonlu biletlerin 5 TL'den satıldığı 23-24 Mart tarihlerinde anket yapıldı. 6 çoktan seçmeli soru ile öneri ve şikayet bölümü bulunan bin 600 anket tüm seferlerde yolculara dağıtıldı. 850 anketin değerlendirmeye alındığı çalışmaya göre, yolcuların yüzde 59'u Eskişehir, yüzde 34'ü Ankara, yüzde 1'i Kütahya, yüzde 1'i de İstanbul'da oturuyor.

Ankette, YHT yolcularının yüzde 90'ının Ankara-Eskişehir-Ankara güzergahında, yüzde 8'inin bağlantılı seferleri kullanarak Ankara-İstanbul-Ankara güzergahında, yüzde 2'sinin ise Ankara-Kütahya-Ankara güzergahında seyahat ettiği belirlendi.

YHT ile seyahat edenlerin büyük çoğunluğunu öğrenci, emekli ve memur olduğu ortaya çıktı. Anket sonucunda YHT yolcularının yüzde 27'sinin öğrenci, yüzde 26'sı emekli ve yüzde 15'inin memur olduğu belirlendi.

Ankette, yolculara ''YHT ile yaptığınız seyahatin nedeni nedir?'' sorusu da yöneltildi. Buna göre, yolcuların yüzde 34'ü iş ve eğitim, yüzde 31 merak ve yüzde 26'sı ise ucuz olduğu için YHT ile seyahat ettiğini dile getirdi.

YOLCULAR YHT'Yİ SEVDİ

Ankette, yolculara promosyonlu ücret kampanyasının sona ermesiyle tam bilet ücretinin 20 TL olduğu zaman YHT ile seyahat etmeye devam edip etmeyecekleri de soruldu. Bu soruya, yolcuların yüzde 40'ı ''kesinlikle tercih ederim'', yüzde 38'i ise ''tercih ederim'' yanıtını verirken, yolcuların yüzde 13'ü YHT ile seyahat etme konusunda kararsız kaldı. Hızlı treni tercih etmeyenlerin oranı yüzde 7 olurken, ''kesinlikle tercih etmeyeceklerini'' bildirenlerin oranı ise yüzde 2'de kaldı.

YHT'de en çok seyahat eden öğrencilerin, ''seyahat kararlılığında'' yüzde 67 ile en düşük kesim olduğu tespit edilirken, öneri şikayet bölümünde öğrenciler tren ücretlerinde kendilerine daha fazla indirim yapılmasını talep etti.

Memur ve emeklilerin ''seyahat kararlılığı'' ise yüzde 85 olurken, esnaf ve iş adamlarının ''seyahat kararlılığı'' yüzde 90 oldu.

Anket sonuçlarına göre, yolcuların yüzde 20'si YHT'ye ilişkin olarak ''her şey güzeldi'' ifadesini kullanırken, yüzde 11'i YHT'nin ''daha ucuz olmasını'', yüzde 5'i ise ''sefer sayısının artırılmasını'' talep etti. Yolcuların yüzde 7'si ise vagonlarda ''koltukların yarısının ters olarak dizayn edilmiş'' olmasından yakındı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...