'Yurtta sulh cihanda sulh' yazısını çaldılar

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da 1979 yılında Türk işçilerinin gayretleri sonucu yapılan "Atatürk Anıtı"nın üzerindeki "Yurtta sulh cihanda sulh" yazısı, hırsızların elinde...

18.01.2011 - 13:34

Amsterdam'a bağlı Noord ilçesi Belediye Meclis üyesi Aydın Üre, belediye tarafından geçen Kasım ayında onarımdan geçen anıttaki yazının çalındığını 11 Ocak günü fark ettiklerini belirterek, konuyla ilgili olarak polise şikayette bulunduklarını söyledi.       

Hollanda'daki Türk toplumu için tarihi önemde olan anıtın daha önce de üzerine yazılar yazmak gibi küçük boyutlu saldırılara maruz kaldığını anlatan Üre, "Çalmanın siyasi amacı var mı bilemeyeceğim. Olabilir de. Çünkü son zamanlarda Müslüman Türkler bazı kişiler tarafından negatif görülüyor. O yönü de olabilir. Ama inşallah böyle bir yön yoktur" dedi.        

Anıtın, NDSM tersanesinde çalışan Türk işçilerinin uzun yıllar konakladığı ve daha sonra yıkılan "Atatürk" isimli kampın yerine yapıldığını hatırlatan Üre, bu açıdan manevi değerinin yüksek olduğuna işaret ederek şöyle konuştu:       

"1979'da NDSM gemi tersanesinin kapanmasıyla birlikte, gurbetçilerimizin yıllarca konakladığı barakalar yıkılarak, yerlerine işyerleri ve konutlar inşa edildi ve yöre semt haline geldi. Buraya gurbetçilerimizin anısına Atatürk Anıtı dikildi. 1985 ve sonrasında bu semtte planlama yapılır ve sokak adları verilirken, Atatürk anıtının bulunduğu caddeye Atatürk ismi verildi. Zamanla gurbetçilerimizin anısına dikilin bu anıta kimse sahip çıkmadığından, yıllardır kendi haline terk edildi."        

Kültürel miraslara sahip çıkmanın önemli olduğunu, bu yüzden konunun takipçisi olacaklarını anlatan Aydın Üre, bu konuda Türk toplumundan destek beklediklerini ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...