Yüzüklerin Efendisi’nin deniz kızı

Çocukluğunda iki bacağını da kaybeden kadın, Yüzüklerin Efendisi filminin efektlerinde imzası olan şirketin hazırladığı özel kostümle denizin keyfini çıkarıyor.

27.02.2009 - 13:00

Yüzüklerin Efendisi’nin deniz kızı

Yeni Zellenda’nın Auckland kentinde yaşayan Nadya Vessey, çocukluğunda geçirdiği bir ameliyat sonucu iki bacağını da kaybetti.

Vessey, bacaklarına ne olduğunu soran bir çocuğa, kendisinin bir deniz kızı olduğunu söylediğini anlatıyor. Vessey’in sözleri, Yüzüklerin Efendisi filminin özel efeklerini yapan Weta Pruduction’ın yardımı sonucu gerçek oldu.

Vessy iki yıl önce, Oscarlı yapım şirketine kendisi için özel bir deniz kızı kuyruğu dizayn etmelerinin mümkün olup olmadığını sorudu. Şirketten olumlu cevap gelince de Vessey bir deniz kızına dönüştü.

Yüzüklerin Efendisi’nin yanısıra Narnia Kronikleri ve King Kong’un da efektlerine imza atan Weta Production’ın hazırladığı kuyruk, tam foksiyonel... Özel hazırlanan ve üzerinde elle işlenmiş denizkızı pulları bulunan bir örtüyle kaplanmış kuyruğu, Vessey için hazırlanan bir mayo tamamlıyor.

Özel kostümüyle yüzen Nadya, ‘kuyruğu’ için şunları söyledi: “Protez olmasına protez ama bedeniniz protez içinde rahat olmalı ve zihinsel olarak onu bir parçanız gibi görmelisiniz.”

Kostümün yapımcısı Lee Wiliams, yaptığı işten memnun: “İnanılmaz bi şey bu. Nadya’yı yüzerken görmek ve hayalinin gerçekleşmesinde payınızın olduğunu bilmek çok güzel bir şey. Bu insanı mutlu ediyor.”

Şirket yöneticisi Richard Taylor ise bunun kendileri için bir sınav olduğu görüşünde: “Bize gelen taleplerin hepsini yerine getiremiyoruz. Ama bu işe hemen sarıldık çünkü bu bizim için bir meydan okumaydı.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...