"Zaman Yolcusu" Azerbaycan'da az bilinen öykülerin peşinde

"Zaman Yolcusu" 3. sezonunda Azerbaycan'da sıradışı keşiflerin peşine düşüyor. Sayısız kavmin iz bıraktığı ve Türk tarihini derinden etkileyen ve bu coğrafyayı anlatan belgesel,18 Kasım Cumartesi gecesi saat 23:10’da ve 19 Kasım Pazar saat 16:10’da NTV ekranlarında olacak.

Haberler 14.11.2017 - 16:28

"Zaman Yolcusu" Azerbaycan'da az bilinen öykülerin peşinde

Beş bin yıllık uygarlık merkezi, sayısız kavmin iz bıraktığı Azerbaycan “Zaman Yolcusu – Keşifler” belgesel serisinin bu haftaki konu başlığı.

Odlar Yurdu, yani “Ateş Ülkesi” olarak da bilinen Azerbaycan’da farklı dönemlere ait tarihi bölgeler ekrana taşınıyor.

6 binden fazla kaya resminin yer aldığı “Gobustan”, 3 bin yıllık Zerdüşt tapınağı “Ateşgah”, Bakü’deki “İçeri Şehir”, “Şirvanşahlar Sarayı” ve “Kız Kulesi” ile Şeki ve Neftalan şehirleri bu bölümün konu başlıklarını oluşturuyor.

Türk tarihini derinden etkileyen ama az bilinen sayfalara sahip bu coğrafya, “Zaman Yolcusu” için ayrıca olağanüstü bir keşif rotası vaad ediyor.

Ahmet Yeşiltepe’nin hazırlayıp sunduğu belgesel seride görüntü yönetmenliğini Ahmet Uçar ve Hüseyin Eroğlu üstleniyor. Yapımın prodüktörleri ise Bora Oyacı ve Cihan Çekiç.

“Zaman Yolcusu”nun 3. sezon bölümleri “Keşifler” alt başlığını taşıyor.

18 Kasım Cumartesi gecesi saat 23:10’da NTV’de ekrana gelecek belgeselin Azerbaycan bölümü, 19 Kasım Pazar saat 16:10’da tekrar izlenebilecek.

Sayfa Yükleniyor...