Muş'un Korkut ilçesinde bağlı Karakale beldesinde yaşayan ve özürlü raporu bulunan Ferit Tuğrul'a (23) vatani görevini yapması için celp kağıdı geldi.

Tuğrul'un ailesi celp kağıdı üzerine Ferit Tuğrul'a verilen raporlarla birlikte Muş Askerlik Şubesine gitti. Tuğrul, muayene için önce Tatvan Askeri Hastanesine ardından Diyarbakır Askeri Hastanesine sevk edildi. Diyarbakır Askeri Hastanesinde muayene edilen Tuğrul'a, burada ''Askerlik yapabilir'' raporu verildi.

Alınan raporlar birlikte tekrar askerlik şubesine giden aileye Ferit Tuğrul'un, Zonguldak'ın Devrek ilçesindeki 2. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığına teslim olmasına yönelik tebliğ belgesi imzalatıldı.

Oğlunun askerlik yapamayacağını ifade eden anne Sıdıka Tuğrul, gazetecilere yaptığı açıklamada, çocuğunun 2 yaşından beri zihinsel özürlü olduğunu, Muş Devlet Hastanesinden yüzde 80 oranda ağır özürlülüğüne ilişkin heyet raporu bulunduğunu söyledi.

Çocuğunun tek başına ihtiyaçlarını karşılayamayacağını, bu nedenle askerlik yapamayacağını ifade eden Sıdıka Tuğrul, şöyle konuştu:

''Keşke evladım sağlam olsaydı da 4 yıl askerlik yapsaydı. Çocuğum tek başına hiçbir ihtiyacını gideremiyor. Banyosundan tutun da elbisesini giydirmeye kadar bütün ihtiyaçlarında ben kendisine yardımcı oluyorum. Acıktığında ben ona yemek vermesem gelip kimseye aç olduğunu bile söylemiyor. Bir şey istemesini bile bilmiyor. Ancak 'askerlik yapabilir' dendi. Bu hasta haliyle askerlik yapmasını istiyorlar.''

Ferit Tuğrul'un abisi Raşit Tuğrul da, kardeşinin bu haliyle askerlik yapamayacağını dile getirerek, ''Kardeşimi askere çağırıyorlar. Köy muhtarı ile birlikte Muş Askerlik Şubesine gittik. Yapılan işlemlerin ardından bize askere göndermemiz için kağıt verdiler. Kardeşimi bu haliyle asker olarak Zonguldak iline göndermemizi istediler'' dedi.

Merkez Mahalle Muhtarı Abdussemet Tuğrul da, Ferit Tuğrul'un özürlü raporu olmasına rağmen askere çağrıldığını söyleyerek, ''Tuğrul'a özürlü olmasına rağmen Diyarbakır Askeri Hastanesinde 'askerliğe elverişlidir' şeklinde rapor vermişler. Bu haliyle bu çocuk nasıl askerlik yapabilir ki? Bir insanın nezaretinde olmadan yemek bile yiyemeyen bu çocuk askere çağrılıyor. Biz bu hatanın düzeltilmesini istiyoruz'' diye konuştu.