1 trilyon dolarlık şirket olur mu?

1 trilyon dolarlık şirket olur mu?

ntv.com.tr 08.05.2018 - 14:16 | | Son Güncelleme : 08.05.2018 - 14:20

  • 1 trilyon dolarlık değere ulaşan ilk firma hangisi olacak?
  • En değerli ilk 5 firmanın 4’ü teknoloji sektöründen
  • Apple, Amazon, Microsoft, Alphabet ve Facebook’un değeri ne kadar?
  • Warren Buffet’ın teknolojiye etkisi ne?

Geride kalan 1 yılda aralıklarla gündeme gelen bir konu oldu bu: 1 trilyon dolara ulaşacak ilk şirket hangisi olacak?

Bundan birkaç sene öncesine kadar çok da kolay telaffuz edilen bir rakam değildi bu. Şimdi durum farklı, “1 trilyon dolarlık şirket” ete kemiğe bürünmeye başladı.

Bu çapta ve pazar büyüklüğünde sadece birkaç oyuncu var. Tamamı da teknolojiden. Şüphe yok ki 1 trilyon dolar değere ulaşacak ilk firma teknolojiden olacak.

Dünyanın en değerli firmalarına baktığımızda ilk beşte dört teknoloji şirketi bulunuyor: Apple, Amazon, Microsoft, Alphabet (Google) ve Facebook. 

Kişisel verilerle ilgili yaşadıkları krizler ya da aldıkları vergi cezaları bu değerlerini neredeyse hiç etkilemiyor. Kurdukları iş modelleri kullanıcı talebiyle ile doğru orantılı. Bu sayede sürekli artan kullanıcı/tüketici sayıları ve piyasa beklentilerini aşan ürün satışlarıyla değerlerine değer katıyorlar.

Analistlere göre, Apple bundan bir sene önce “altın çağını” tamamlamıştı. Pahalı ürünler de bir yere kadardı. Eskisi kadar çok satış gerçekleştiremeyeceklerdi. Bu tahminler “şimdilik” boşa çıktı. Bir de dünyanın en zengin iş adamlarından Warren Buffet’ın hem kişisel hem de firması Berkshire Hathaway üzerinden Apple hissesi almaya devam etmesiyle piyasalar yeniden Apple’ın altın çağını yaşamaya devam ettiğine kanaat getirdi. Bu da “1 trilyon dolarlık ilk firma” yarışında Apple’ı diğerlerinden ayrıştırdı.

TEKNOLOJİYE “BUFFET ETKİSİ”

Warren Buffet 1930 doğumlu bir piyasa kurdu. Berkshire Hathaway’in hem CEO’su hem de yönetim kurulu başkanı. Ama O’nun da “ufak” pişmanlıkları var. Kendi söylemiyle, yakın arkadaşlarından -ve firmasının yönetim kurulu üyelerinden- Bill Gates’in önerilerine rağmen “zamanında” Google ya da Amazon’a yatırım yapmadı. Teknolojide Apple’ın dışına çok çıkmadı. Şimdi “Keşke öyle yapmasaydım” diyor. Sepetini Amazon ve Google ile zenginleştirmediği için pişman. Ama teknoloji yatırımlarına yoğun bir şekilde devam ediyor. Kısa süre önce “Çok iyi bir iş modeli var. Hem yönetim, hem de şirket profilini çok beğeniyorum” dediği Apple’dan 75 milyon hisse daha aldı. Sahibi olduğu Berkshire Hathaway’in piyasa değeri 500 milyar doların biraz altında. Yatırım işini ne kadar iyi bildiği oluşturduğu değerle paralel.

Buffet, teknoloji üzerine düşüncelerini son olarak Berkshire Hathaway’in merkezi olan Omaha, Nebraska’da düzenledikleri “milyarderler konferansında” dile getirdi.
Birkaç saatlik canlı yayın performansında neredeyse her soruya yanıt verdi. Sağında firmanın eş-başkanı 1924 doğumlu Charlie Munger kısa ve öz yanıtlarıyla boy gösterdi. Bir süre sonra Microsoft kurucusu Bill Gates de onlara katıldı. Bu üçlüden en genci olan Gates 55 doğumlu ve 90 milyar doların üzerinde kişisel servetiyle yıllarca dünyanın en zengin iş insanlarından biri oldu. Üçlünün yaşça en büyüğü Charlie Munger’ın kişisel serveti ise “sadece” 2 milyar dolar seviyesinde.

Teknoloji sohbetinde dikkat çeken detaylardan biri Bill Gates’in “sanal portföyüm” dediği yatırımlarını açıklama-ma anıydı. Kişisel servetinden teknoloji yatırımlarını sadece Microsoft üzerine kurduğunu anlattı. Buffet’a verdiği tavsiyeleri kendi ağzından canlı yayında yinelemedi. Ama Gates’in Buffet’a verdiği tavsiyelerinden ve Buffet’ın anlatımından anladık ki Gates’in “sanal portföyünde” bolca Amazon ve Google yatırımı var.

1 TRİLYON DOLARA KOŞANLAR

Apple CEO’su Tim Cook’un son dönemde sıkça eleştirdiği ve ürünün kullanıcının kendisi olmasından duyduğu şikâyeti dile getirdiği Facebook, -yaşadığı veri skandallarına rağmen- 510 milyar dolar seviyesine ulaştı. Facebook bu listede yer alan şirketlerden en genci ve 2004 doğumlu. Facebook skandalların öncesinde 535 milyar dolar değeri görmüştü.

Alphabet çatısı altında toplanan firmalardan biri olan Google da en azından piyasa değeri olarak tarihinin en parlak dönemlerinden birinde. Alphabet’in piyasa değeri 715 milyar dolar seviyesinde. Google’ın doğum tarihi 1998.

Bill Gates’in Paul Gardner Allen ile 1975’de kurduğu ve yönetiminden yıllar önce çekildiği Microsoft da tarihinin en parlak döneminden geçiyor. 1 trilyon dolarlık firma yarışında şimdilik 750 milyar dolar seviyesinde.

Bir süredir dünyanın en zengin iş insanı olan ve 130 milyar dolar üzerinde kişisel serveti olan Jeff Bezos’un kurduğu Amazon da bu yarışta iddialı. 90’ların ikinci yarısında kitapçı olarak işe giren ve bugün en büyük teknoloji devlerinden olan Amazon 770 milyar dolar seviyesinde. Amazon’un doğum tarihi 1994. Bu arada Amazon ile ABD Başkanı Trump’ın “soğuk savaş” halinde olduğunu ifade etmemiz lazım.

Hem Buffet’ın etkisi hem de açıkladığı mali raporda analistlerin satış ve net gelir beklentilerinin üzerine çıkan Apple ise bugün geldiği noktada rakiplerinden öne geçmeyi başardı. Her biri için söylediğimiz “en güzel günleri” tanımı Apple için ayrı bir seviyede. 1976 doğumlu firma bugün piyasa değeri olarak 900 milyar dolar seviyesinin üzerini gördü. Apple, değerinin yükseliş trendiyle “1 trilyon dolarlık firma olma yolunda” en şanslı marka konumunda. Bu arada yüz milyarlarca dolarlık 76’lı Apple’ın çok da uzun olmayan kısa tarihinde birkaç kez iflastan döndüğünü unutmamak lazım.

Bugünlerde teknoloji şirketlerinden bahsederken milyarları telaffuz etmek çok kolaylaştı. 100’lerce yıllık firmaları solladılar. -Geçmişin- birçok devi ama teknolojiye ayak uyduramadığı ama dijital dönüşüm trenine binemediği için kayboldu.

Geldiğimiz noktada, sadece bu 5 teknoloji firmasının toplam değeri 3,5 trilyon doları aştı.

VIDEO: BİZİ EN İYİ TANIYAN HANGİSİ?

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER