Teknolojinin nefes kesen 52 haftası (Buhar olan trilyonlar)

Teknolojinin nefes kesen 52 haftası (Buhar olan trilyonlar)

ntv.com.tr 26.12.2018 - 14:45 |

12 ay geride kaldı. Çoğunluğu Facebook kaynaklı olmak üzere birçok skandal da şimdilik tamamlandı. Ancak şüphe yok ki çok daha büyükleri 2019’da yaşanacak. Özellikle kişisel verilerin güvenliğinden kaynaklı sıkıntılar artarak devam edecek.

2018 boyunca, ABD borsalarında yaşanan gelgitlerle birlikte teknoloji şirketleri de rekor kazançlar elde ettikleri seneyi büyük kayıplarla tamamladı.

2018 yılı içerisinde ilk trilyon dolarlık şirketi (Apple) görmüş ve teknoloji şirketlerinin belli dönemlerde muazzam yüksekliklere ulaştıklarını takip etmiştik. Kağıtları çok talep gören ve üzerinde çok işlem yapılan teknoloji şirketlerinden Facebook, Amazon, Apple, Netflix ve Google yani FAANG’i oluşturan grubun öyle dönemleri oldu ki bir yılda 1 trilyon dolardan fazla toplam değer de kazandılar daha fazlasını kayıp da ettiler. Microsoft ise 2010’dan beri piyasa değerinde arkasında kaldığı -ezeli rakibi- Apple’ı -1 trilyon dolar sınırını aştığı senede- geride bırakarak yılın en değerli firması oldu.

Temmuz ayı 3 firmaya (Facebook, Netflix, Google) rekor değerlerini yaşatırken, Eylül’de 1 firma (Amazon) ve Ekim’de de 2 firma (Apple, Microsoft) rekor kırdı.

Altı firma 3.5 trilyon dolar değerle girdikleri 2018’de toplamda 4.6 trilyon doları aşmayı başardı ama yıl sonunda toplam değerleri 3.2’ye kadar indi.

Bu firmaların performans tablosuna baktığımızda şunu gördük: 6 devin tamamı yıl içerisinde gördükleri zirvelerin ardından ciddi kayıplar yaşadı ve sadece Amazon, Netflix ile Microsoft 2018 Ocak değerlerinin üzerine eklemeyi başardı.

Kısacası trilyon dolarların el değiştirdiği, rekor kazançların ve kayıpların yaşandığı bir 52 hafta geride kaldı teknoloji dünyasında.

 

TEKNOLOJİ ODAKLI MESLEKLERE OLAN TALEP ARTMAYA DEVAM EDECEK

Bu arada teknoloji ve teknolojiye bağlı meslek grupları yıl boyunca büyük ilgi gördü. Yapay zekânın, makine öğrenmesinin, zincir teknolojisinin kaybettireceği ve kazandıracağı yeni iş alanları çok konuşuldu. 2019 da çok farklı geçmeyecek. Bu mesleklere duyulan ihtiyaç artarak devam edecek. Linkedin’in bu konuda yaptığı derlemeye göre, teknoloji dünyasında yükselişini sürdürecek olan meslekler başlıca şu şekilde:

“Blokzincir” (Blockchain) yazılımcısı, “makine öğrenmesi” yazılımcısı ve uzmanı, “veri analizi” yöneticisi, yazılımcısı ve uzmanı, “yapay zekâ” yazılımcısı, “sosyal medya” yöneticisi, “web” ve “mobil uygulama” yazılımcısı...

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER