Atina ile Ankara arasında direk hatta yeşil ışık

Yunan Hükümet Sözcüsü Stelyos Petsas, NATO'nun Türkiye ve Yunanistan arasındaki tansiyonun düşmesine yönelik çabaları çerçevesinde, Atina ve Ankara arasında “kazaları” önlemek amacıyla direkt telefon hattı kurulmasına yönelik öneriye olumlu baktıklarını açıkladı.

NTV 05.10.2020 - 15:22 |

Petsas, geçtiğimiz haftanın AB Zirvesi'ni değerlendirdi. Son dönemde Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan gerginliğin sadece Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ı ilgilendiren bir mesele olmadığını ifade eden Petsas, bunun tüm AB'yi ilgilendiren bir sorun olduğunu ve Avrupalı liderlerin de bu durumu kabul ettiğini savundu.

AB Zirvesi'nin sonucundan memnun olduklarını ifade eden Petsas, alınan kararların birlik, dayanışma ve kararlılık göstergesi olduğunu ileri sürdü. Türkiye'ye tansiyonun düşmesi ve yaptırımlar arasında seçim yapmak için iki ay süre tanındığı yorumunu yaptı.


Türkiye ile Yunanistan arasında istikşafi görüşmelerin yakın bir zamanda yapılması beklenirken, Yunan Hükümet Sözcüsü istikşafi görüşmeler çerçevesinde diyaloğa her zaman açık olduklarını belirtti. Dışişleri Bakanları düzeyindeki bir görüşmenin de mümkün olabilceğini belirtirken, henüz kesinleşen bir randevu olmadığını kaydetti.

ANKARA-ATİNA ARASINDA KIRMIZI TELEFON HATTI

NATO'nun Türkiye ve Yunanistan arasındaki tansiyonun düşmesine yönelik çabaları çerçevesinde, Atina ve Ankara arasında “kazaları” önlemek amacıyla direkt telefon hattı kurulmasına yönelik öneriye Yunan basınında “faydalı olmayacağı” yorumları yapılırken Petsas bu tür bir girişime olumlu baktıklarını açıkladı.

“Askeri düzeyde tansiyonun düşürülmesine yönelik her tür araç faydalıdır, olumlu karşılıyoruz.” diye konuştu. Öte yandan tansiyonun genel olarak düşmesinin önemli olduğunu vurgularken, bunun her iki ülkenin ve hatta tüm Doğu Akdeniz halklarının da faydasına olacağını kaydetti.

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER