Komşu aşıya hazırlanıyor, tedbirleri artırıyor

Yunanistan pandemi ile mücadelede bir yandan aşıya hazırlanırken bir yandan da vaka sayısının yüksek olduğu bölgelerde tedbirleri artırıyor.

ntv.com.tr 18.12.2020 - 10:53 | | Son Güncelleme : 18.12.2020 - 11:49

Hükümet Sözcüsü Stelyos Petsas dün yaptığı açıklamada, Avrupa İlaç Ajansından onay gelmesi halinde Yunanistan'a ilk parti Pfizer-BioNTech aşısının yılbaşından önceki hafta muhtemelen geleceğini söyledi. Petsas'ın açıklamasına göre aşı ücretsiz olacak ve gönüllülere uygulanacak. Bununla beraber, ilk aşamada öncelik riskli gruplar ve sağlık çalışanlarına verilecek. İlk etapta 300 bin doz aşı alacak olan Yunanistan, Ocak ayında 150 bin kişiyi aşılamayı hedefliyor. On milyon nüfusa sahip ülkede altı ayın sonu için belirlenen hedef ise nüfusun yüzde 50'sinin aşılanması. Yunan uzmanlar ülkede pandeminin kontrol altına alınabilmesi için nüfusun en az yüzde 60-70'inin aşı olması gerektiğini savunuyor.

10 KİŞİDEN 3'Ü AŞI OLMAK İSTEMİYOR

Aşı olacak kişilere, aşı yapılmadan önce, aşının beklenmedik yan etkilere neden olabileceği ve aşı yaptırmamanın muhtemel tehlikeleri hakkında bilgi verildiğine dair bir beyan da imzalatılacak. Bir araştırma şirketinin Yunanistan'da yaptığı anket sonuçlarına göre ise ankete katılan her on kişiden üçü aşı olmak istemiyor.

GEVŞEME VAKALARI DÖRDE KATLAYABİLİR

Öte yandan Noel yaklaşırken, Noel nedeniyle yaşanabilecek muhtemel bir “gevşemenin” vaka sayısında ciddi bir artışa neden olabileceğine ilişkin endişe uzmanlar tarafından sıkça dile getiriliyor. Noel dönemi dikkat edilmezse günlük vaka sayısının 5 bini bulabileceği yönünde uyarıda bulunuluyor.

ASPROPİRGOS, ELEFSİNA VE MANDRA'DA EK TEDBİRLER

Dün Yunanistan'da pandemiyle mücadelede alınan bir başka önemli karar ise vaka sayılarının yüksek olduğu bölgelere ilişkindi. Aspropirgos, Elefsina ve Mandra gibi Atina'nın batısındaki sahil kasabalarında yüksek vaka sayıları nedeniyle tam karantina ilan edildi. Buna göre, söz konusu bölgelerde 18.00-05.00 arası sokağa çıkmak tamamen yasak olacak. Diğer saatlerde SMS ile sadece acil durumlar için çıkılabilecek. Ayrıca, ülkenin diğer bölgelerinde izin verilen mağazadan teslim al (click away) uygulaması da burada geçerli olmayacak. Yine karantina tedbirlerinde Noel öncesi yapılan gevşetmeler çerçevesinde açılmasına izin verilen kuaförler ve kitapçılar da bu bölgelerde müşterileri kabul edemeyecek. Semt pazarları da yasaklar listesine dahil edilecek. Tüm kilise ve diğer ibadet alanları da kapalı olacak. Bölgedeki işyeri çalışanlarına ve genel nüfusa yoğun bir şekilde test yapılacak. Cuma sabah 6'dan itibaren geçerli olacak bu yeni tedbirler 7 gün yürürlükte olacak ve 7 günün sonunda tekrar değerlendirme yapılacak.

KUZEY YUNANİSTAN'DA ATİNA'DAN DOKTOR SEVKİ

Vaka sayısının yüksek olduğu bir başka bölge ise Kuzey Yunanistan. Bu bölgedeki hastanelerin ve sağlık çalışanlarının yükünü azaltmak için başkentin de bulunduğu Attiki Bölgesi'nden Kuzey Yunanistan'a doktor sevk edilmesi planlanıyor.

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER