Miçotakis: Bu şartlar altında görüşmelere devam etmeyeceğiz

Yunan Başbakan Miçotakis ise, Oruç Reis'in yapacağı sismik araştırmalar için yayınlanan yeni NAVTEX mesajına işaret ederek, “Bu şartlar altında görüşmelere devam etmeyeceğiz” açıklaması yaptı.

ntv.com.tr 14.10.2020 - 10:14 |

Yunan basını Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın dünkü Atina ziyaretini “Maas Atina ve (Güney) Lefkoşa'ya kötü haber getirdi” sözleri ile yorumladı.

Alman Dışişleri Bakanı Maas'ın, Atina'nın beklediği gibi Türkiye'ye karşı sert bir söylem veya yaptırımdan yana tavır almadığına dikkat çekildi. Maas'ın “Bizim için tek yol müzakeredir” şeklindeki sözleri beklentileri karşılıksız bıraktı.

Yunan basını, 15-16 Ekim'de gerçekleştirilecek AB Zirvesi'nde Türkiye konusunun tekrar gündeme geleceğine işaret ederken, AB'nin adil davranmadığı imasında da bulundu. Maas'ın tek çarenin diyalog olduğuna ilişkin sözleri ise “Avrupa, Yunanistan ve (Güney) Kıbrıs'a dayanışma göstermek yerine temennide bulundu.” yorumuna neden oldu.

Öte yandan, Maas ise Oruç Reis'in tekrar sismik araştırmalara başlaması ve Maraş'ın açılmasını şaşkınlıkla karşıladıklarını, bunların bölgede tansiyonun düşürülmesine yönelik çabalara uygun eylemler olmadığını savundu. Türkiye'nin attığı adımlar nedeniyle diyalog sürecinin koptuğunu ileri süren Alman Dışişleri Bakanı herhangi bir sonuç alabilmek için tek çözümün diyalog olduğunu vurguladı. Almanya ve AB'nin Yunanistan'a verdiği desteği bir kez daha hatırlatmak istediğini de söyledi.

"TÜRKİYE İLE DİYALOG İÇİN HER ZAMAN HAZIRIZ"

Maas ile görüşmesi vesilesiyle yaptığı açıklamada Yunanistan'ın, Türkiye ile verimli bir diyalog için her zaman hazır olduğunu yineleyen Yunan Başbakan Miçotakis ise, Oruç Reis'in yapacağı sismik araştırmalar için yayınlanan yeni NAVTEX mesajına işaret ederek, “Bu şartlar altında görüşmelere devam etmeyeceğiz” diye konuştu.

Dün Alman mevkidaşı Maas ile görüşen Dendias ise Türkiye'nin eylemleri ile söylemlerinin örtüşmediğini ileri sürdü. “Türkiye'nin ihlallerdeki ısrarı, bizi uluslararası meşruiyetin sağlanması için gerekli tedbirlerin alınmasını tartışmaya mecbur bırakmaktadır.” diye konuştu.

Kıbrıs'ta 46 yıldır kapalı olan Maraş'ın bir bölümünün geçen hafta halkın kullanımına açılması ve Oruç Reis'in bu hafta sismik araştırmalara başlamak üzere tekrar denize açılması Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın tepkisini çekmişti.

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER