Yunanistan İsrail'den İHA almaya hazırlanıyor

Yeni çağın, fotoğrafçılıktan arama kurtarmaya ve hatta sıcak çatışmaya kadar bir çok alanda kullanılan insansız hava araçları önümüzdeki günlerde Ege semalarının yeni aktörlerinden olacağa benziyor.

ntv.com.tr 19.10.2020 - 12:17 | | Son Güncelleme : 19.10.2020 - 12:24

Yunan basında, teknolojinin ulaştığı yeni noktada insansız hava araçlarının “psikolojik savaş unsuru olarak” da görev yapabileceği vurgulanıyor. Yunanistan toplam 15 insansız hava aracına sahipken, Türkiye'nin sahip olduğu üretici konumuna dikkat çekiliyor ve iki ülke arasında bu konudaki “gizli rekabetin” artacağı yorumu yapılıyor.

Yunan basını Türkiye'nin insansız hava araçlarının Ege'deki varlığının arttığını söylerken, Atina'nın da bu konudaki açığını kapatmak için yeni insansız hava aracı alımına hazırlandığını duyuruyor.

Buna göre, İsrail'den toplam 15 drone alımının planlandığı aktarılıyor. İsrail'den leasing yöntemi ile tedarik edilecek Heron tipi insansız hava araçlarının merkez üssünün Ege'nin kalbindeki İskiri (Skiros) Adası olacağı belirtiliyor. Bu yatırımın toplam maliyeti ise 16,5 milyon euro olarak hesaplanıyor.

Atina'nın temin edeceği araçların özellikle sınır muhafaza, arama kurtarma çalışmaları ve afetlerde müdahale için ideal olduğu kaydediliyor.

Türkiye ise İHA üretiminde öncü güçlerden biri olarak bu alandaki yükselişini sürdürüyor.

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER