Yunanistan İyon Denizi'nde karasularını 12 mile çıkarıyor

Yunan Parlamentosu dün akşam İyon Denizi'nde karasularının 12 mile genişletilmesine ilişkin yasa tasarısını 284 evet oyu ile onayladı. 300 sandalyeli mecliste sadece 16 Komünist Parti (KKE) milletvekili çekimser oy kullandı.

ntv.com.tr 21.01.2021 - 10:41 |

Yunan Başbakan Kiryakos Miçotakis, 2020 Ağustos ayında Parlamento'da yaptığı konuşmada Yunanistan'ın karasularını İyon Denizi'nde 6 milden 12 mile çıkaracağını duyurmuş, kararı “Yunanistan büyüyor” sözleriyle açıklamıştı.

Yunanistan'ın 135 bin kilometrekarelik bir alanda egemen olduğuna işaret eden Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias genişlemenin 10 bin kilometre karenin üzerinde olacağına dikkat çekerek, bu genişlemenin önemli olduğunu ifade etti.

Dün Parlamento'da konuya ilişkin yapılan görüşmelerde de hükümet söz konusu kararı tarihi olarak nitelendirdi. Yunanistan'ın ulusal egemenlik alanının barışçıl yöntemlerle genişletildiği kaydedildi.

Başbakan Kiryakos Miçotakis, bu kararın uluslararası hukuka uygun bir adım olduğunu, Yunanistan'ın bu hakkı diğer bölgelerde de uygun gördüğü zaman ve koşullarda kullanabileceğini savundu.

Türkiye ise Yunanistan'ın karasularını Ege'de 12 mile çıkarmasını savaş nedeni (casus belli) kabul edeceğini 1995'te ilan etmişti.

Dün Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Yunanistan'ın İyon Denizi'nde karasularını 12 mile çıkarma kararının Ege Denizi'ni etkilemediği, Türkiye'nin Ege Denizi'ndeki tutumunun da değişmediği belirtildi.

Karasularını İyon Denizi'nde 12 mile çıkarma kararını tarihi olarak nitelendiren iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi bu fikre geçmişte mesafeliydi. Dönemin iktidar partisi SYRIZA'nın benzer önerisini, muhalefetteyken, Ege'de Türkiye'ye karşı “yanlış mesaj” vereceği ve Türkiye'nin bölge denklemindeki gücünü artıracağı gerekçesiyle eleştirmişti.

25 OCAK’TA SORUNLAR MASAYA YATIRILACAK

2020 yılında Türk-Yunan ilişkilerinde yüksek olan tansiyonu düşürme çabaları 2021'de de devam ediyor. Tansiyonun düşmesine yönelik önemli adımlardan biri de 25 Ocak'ta İstanbul'da atılacak.

En son Mart 2016'da gerçekleşen istikşafi görüşmeler uzun bir aranın ardından iki ülke heyetlerini bir araya getirecek ve istikşafi görüşmelerin 61. turunda sorunlar tekrar masaya yatırılacak.

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER