Yunanistan mahkemenin 'Altın Şafak' kararını kutluyor

Yunanistan'ın ırkçı, neo-nazist partisi Altın Şafak'ın 5,5 yıldır devam eden yargı serüveni dün partinin suç örgütü olduğuna hükmedilmesiyle son buldu. Yunan kamuoyu “demokrasi kazandı” yorumu yaparken, kararı duymak için mahkeme binası önünde bekleyen binlerce kişilik kalabalık kararı büyük bir sevinçle karşıladı. Dünkü karara en çok sevinen isimlerden biri kuşkusuz öldürülen genç müzisyenin annesi Magda Fissas oldu. Fissas, “başardın oğlum, kazandık” diye bağırarak akıllardan silinmeyecek duygulu anlar yaşattı.

08.10.2020 - 11:24 | | Son Güncelleme : 08.10.2020 - 11:40

Dün Yunanistan'da bir mahkeme kararı için binlerce insan sokaklardaydı...

68 sanığın bulunduğu kapsamlı davada Altın Şafak'ın adı geçen bir çok eylem vardı. PAME sendikası üyelerine saldırı, Mısırlı balıkçıları öldürme teşebbüsü ve tüm Yunanistan'ı 2013'te yasa müzisyen Pavlos Fissas'ın öldürülmesi gibi...

2012'DE PARLAMENTOYA GİRDİLER

Yunanistan'da 2009'da baş gösteren ekonomik kriz, ülkenin iflasın eşiğine gelmesi, IMF'nin ve AB'nin kemer sıkma politikaları ile Yunan ekonomisinin kontrolünü ele alması, ülkedeki işsizliğin artması, milliyetçi söylemlerle ortaya çıkan Altın Şafak Partisi'nin de kısa süreli yükselişine neden olmuştu. “Yabancı güçlerin önünde diz çökmemek”, “işsizliğin hızla arttığı bir dönemde göçmenlere geçit vermemek” gibi söylemlerle 2012 yılındaki genel seçimlerde %7 oy alarak parlamentoya girmişlerdi. Ardından ortaya çıkan tablo ise şiddet eylemleri, ırkçı politikalar, silahlı eğitimler ve nefret söylemleri oldu.

ANNENİN SÖZLERİ HAFIZALARA KAZINDI

Faşizm karşıtı tavrıyla bilinen müzisyen Fissas'ın 2013 yılında öldürülmesinin ardında da Altın Şafak parmağının olduğunun anlaşılması bu neo-nazist gruba olan tepkinin büyümesine yol açarken yargı sürecinde de ilk adımların atılmasını sağladı.

Dünkü karara en çok sevinen isimlerden biri kuşkusuz öldürülen genç müzisyenin annesi Magda Fissas oldu. Yıllardır tüm duruşmalara katılan, davanın peşini hiç bırakmayan acılı anne kararın hemen ardından mahkeme salonundan çıkarak, kararı bekleyen binlerce kişilik kalabalığın önünde “başardın oğlum, kazandık” diye bağırarak akıllardan silinmeyecek duygulu anlar yaşattı.

“Nürnberg Mahkemesi” benzetmesi yapılan, “Tarihi Karar” “Demokrasinin Zaferi” gibi yorumlarla desteklenen süreçte bir sonraki adım ise suçlu bulunan kişilerin cezaevine gitmesi olacak.

TUTUKLAMALAR BAŞLAYACAK

Yunan polisinin bu aşamalar için hazırlıklarını yaptığı belirtiliyor, cezalar açıklanır açıklanmaz tutuklama süreci de başlayacak. Suç örgütü yöneticiliği yaptığına hükmedilen 7 Altın Şafak eski milletvekili için 15 yıla kadar hapis öngörülürken, suç örgütüne iştirak ettiğine hükmedilen diğer sanıklar için 10 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Bugün parlamentoda yer almayan Altın Şafak'ın, suç örgütü yöneticisi ve mensubu kabul edilen eski milletvekilleri ise “hafifletici sebepler” sunarak cezalarında indirime gidilmesini umuyor.

Altın Şafak üyelerinin mahkemeye sunduğu, insanlara yardım etmek, dava süresince iyi davranışlar içinde bulunmak, hayvanseverlik, ortodoks hristiyan olmak, parlamentoda hizmet vermiş olmak, aynı kadınla ikinci kez evlenmiş olmak gibi “hafifletici sebepler” Yunan basınında da alay konusu oluyor.

Kimlerin ceza evine gideceği, kimin ne kadar ceza alacağına ilişkin karar bugün verilecek ancak iki yılın üzerindeki cezalar için temyiz hakkının bulunması nedeniyle cezaların, önümüzdeki günlerde kesinlik kazanması bekleniyor.

TÜRKİYE BAYRAĞINI YIRTAN YANIS LOGOS'UN DA BAŞI BELADA

Dün Yunan yargısının suç örgütü yöneticiliği yaptığına hükmettiği isimlerden biri de Altın Şafak eski milletvekili Yanis Lagos'tu.

Altın Şafak'tan ayrılarak, şu an Avrupa Parlamentosu'nda bağımsız milletvekili olarak yer alan Lagos, ocak ayındaki bir parlamento oturumunda Türk bayrağını yırtarak dikkatleri çekmiş, Yunan Dışişleri bu eylemi kınamıştı. Yunan basını Lagos için “Brüksel'de saklanacak delik arıyor” yorumu yaparken Lagos'un Avrupalı Parlamenterlere karardan bir gün önce gönderdiği mektupta “temel haklar, hukuk devleti” gibi kavramlardan bahsedip destek istemesi ironik olarak yorumlanıyor. Lagos'un cezaevine gitmesi için AP üyeliği kapsamında sahip olduğu dokunulmazlığın da kaldırılması gerekiyor.

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER