Yunanistan yeni yıla endişelerle giriyor

Yeni yıl yeni umutlar getirmesi gerekirken bu yıl birçok ülkeye olduğu gibi Yunanistan'a da hem sağlık hem de ekonomi açısından yeni endişeler getiriyor.

ntv.com.tr 11.12.2020 - 16:38 |

Yunanistan'da pandemi nedeniyle alınan tedbirler nedeniyle kısıtlamalar devam ediyor. Hafta başında Noel'e yönelik “sezonluk” ürün satan dükkanların açılmasına izin verildiğinde diğer dükkanlar için de umut doğmuştu ancak beklenen olmadı.

Vaka sayılarının 1.500 civarında seyrettiği ülkede, hükümet salgının kontrolden çıkmaması adına ekonominin en canlı olduğu dönemlerden biri olan Noel için beklenen yeşil ışığı yakmadı. Sadece 13 Aralık – 5 Ocak tarihlerinde “click away” uygulamasına izin verildiğini duyurdu. Bu uygulama ile alıcılar internet üzerinden alışveriş yapacak ve ürünleri hazır olduğunda online alışveriş yaptıkları mağazaya gidip paketlerini teslim alabilecek. Haftalardır online alışveriş ile ihtiyaçların karşılandığı ülkede, Noel öncesi, kapıdan teslim ile kuryelerin üzerindeki ağır yükün hafifletilmesi planlanıyor.

Dini açıdan Hristiyanlar için büyük önem taşıyan Noel döneminde, Yunanistan kiliselerdeki kısıtlamayı da büyük oranda sürdürüyor. Sadece Noel günü ve 6 Ocak Theofania yortusunda kiliseler en fazla 9 kişiyi kabul edecek şekilde açılacak. Büyük metropolit kiliselerde ise bu sayı en fazla 25'i bulabilecek.

14 Aralık itibariyle kuaförler ve kitapevleri de özel şartlar altında bir süreliğine hizmet verebilecek.

ESNAF ENDİŞELİ

Ancak tüm bu “açılımlar” esnafı ve iş dünyasını pek rahatlatacağa benzemiyor. Hükümet, işletmelere pandemiyi sorunsuz atlatmaları için destek sözü verirken esnaf neredeyse bir yılı bulan kayıplar nedeniyle endişeli. Pandemiyle mücadele kapsamında alınan tedbirler nedeniyle kapalı işletmelerin çalışanlarına devlet destek verse de kısıtlamalar sona erdiğinde ekonominin nasıl bir hal alacağına ilişkin kaygılar sürüyor.

EKONOMİDE SON DURUM

Yunan İstatistik Kurumu ELSTAT'in verilerine göre ülkedeki işsizlik oranı yüzde 16'nın üzerinde.

Avrupa İstatistik Kurumu Eurostat verilerine göre ise pandemi sürecinde alınan tedbirlere bağlı olarak iş sözleşmeleri askıya alınan çalışanlar nedeniyle Yunanistan'da ortalama aylık gelir 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 7 geriledi.

AB genelinde bu oran yüzde 5 iken Yunanistan, bu düşüş oranının AB içerisindeki sıralamasına bakıldığında, Güney Kıbrıs, Slovakya ve Hırvatistan'dan sonra 3. sıraya sahip.

Eurostat raporunun işaret ettiği bir başka önemli nokta ise az gelirli çalışanların bu süreçteki maddi kayıplarının yüksek gelirli çalışanlara göre 3 ila 6 kat daha fazla olması.

Özellikle az gelirli çalışanların gelir kaybındaki sıralamaya bakıldığında Yunanistan, Hırvatistan'dan sonra ikinci en kötü tabloya sahip. Buna göre az gelirli çalışanlar 2019-2020 döneminde Yunanistan'da yüzde  12'lik bir gelir kaybına uğradı.

En çok kayıp yeme içme, konaklama, sanat ve eğlence sektörü çalışanlarında gözlemlendi. 16-24 yaş genç çalışanlar ve kadınlar da rapora göre en çok kayba sahip olan grup oldu.

Yeni yıl yeni umutlar getirmesi gerekirken bu yıl birçok ülkeye olduğu gibi Yunanistan'a da hem sağlık hem de ekonomi açısından yeni endişeler getiriyor.

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER