Yunanistan'da günlük vaka sayısı ilk kez 3 bini geçti

Corona virüsle mücadelede birçok tedbir ve kısıtlamayı geçen cumartesiden itibaren uygulamaya başlayan Yunanistan'da günlük vaka sayısı ilk kez üç bin sınırını aştı. Şimdilik 30 Kasım'a kadar geçerli olan yasakların uzatılması bekleniyor.

ntv.com.tr 13.11.2020 - 12:29 |

Yunanistan günlük vaka sayısında dün ilk kez 3 bin sınırını aştı. 10 milyon nüfusa sahip ülkede vaka sayısı 3.316 olurken, COVID-19 nedeniyle 50 kişi hayatını kaybetti. Entübe hasta sayısı ise 310 olarak bildirildi.

Oysa ülkede pandemi ile mücadele çerçevesinde alınan birçok tedbir ve kısıtlama bulunuyor.

Geçen cumartesiden beri perakende satış mağazaları, lokantalar, kafe, bar ve restoranlar kapalı. Ortaokul ve liselerde uzaktan eğitim gerçekleştiriliyor. Sokağa çıkmak ancak acil ihtiyaçların temini, sağlık kontrolleri, köpek gezdirme, bireysel spor, işe gitmek gibi nedenlerle, belli bir numaraya SMS göndermekle mümkün olabiliyor. Sadece acil ihtiyaçların karşılanacağı işletme ve kurumların çalıştığı bu koşullarda işe gidenlerin de yanlarında özel izin belgesi bulundurması gerekiyor.

Ancak vaka sayılarındaki artışın hızla devam etmesi hükümeti kısıtlamaları artırmaya sevk ediyor. Bugünden itibaren akşam 9'dan sonra sabah 5'e kadar sokağa çıkmak sadece çok acil durumlar için mümkün olabilecek. Hükümet bu yeni kısıtlamaların da işe yaramaması halinde, şu an açık olan kreş, anaokulu ve ilkokulların da kapatılabileceği uyarısında bulunuyor.

"AKORDİYON MODELİ" ÜZERİNDE DURULUYOR

Şimdilik 30 Kasım'a kadar geçerli gözüken yasakların en az iki hafta daha uzatılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak ekonomistlerin ve işletme sahiplerinin gözü yaklaşan Noel döneminde. Ekonominin en çok canlandığı süreçlerden biri olan Noel'de kısıtlamaların devam etmesi ekonomiye indirilecek ağır bir darbe olarak görülüyor. Bu nedenle kısıtlamaların bir süre gevşetilip daha sonra tekrar sıkılaştırılması yöntemini içeren “akordiyon modeli” üzerinde duruluyor.

Hastanelerin yatak kapasitesi hızla dolarken sağlık çalışanları da yaptıkları eylemlerle sağlık sistemine daha çok bütçe ayrılması için seslerini duyurmaya çalışıyor. Muhalefet de hükümeti, süreci iyi yönetememek, sağlık sistemine gerekli acil yatırımları yapamamak ile suçluyor. Hatta ana muhalefetteki SYRIZA, Sağlık Bakanlığına tüm siyasi partilerin alacağı ortak bir karar ile tecrübeli bir ismin getirilmesini istiyor.

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER