Amerika’da yaşayan Türkler kime oy verecek?

Aslında hiç bir göçmen toplum bu konuda sorgulanmamalı, herkes kendi demokratik tercihinde koşulsuz bir özgürlüğe sahip olmalı. Türkiye’de tartışıldığı için konuya dahil olmak istedim.

ntv.com.tr 26.10.2020 - 12:15 |

Anadolu’dan Amerika’ya ilk gelişler 1860 yılında başlıyor. Bugün, 300 Bin civarında Türk dünyanın yüz ölçümü en büyük üçüncü ülkesinde yaşıyor; Akademisyen, göçmen, işçi, işveren, diplomat, gazeteci bazen de işsiz olarak.

Türkler çoğunlukla, New York, New Jersey, Kalifornia, Florida ve Teksas gibi eyaletlerde yaşıyor. Her göçmen toplum gibi Türklerin de avantajlı ve dezavantajlı olduğu durumlar var.

Öncelikle, Amerika’da yaşayan Türklerin gerçek sayısı bilinmiyor, resmi rakamlar 300 Bin desede bu sayının 500 Bin’e kadar çıktığını iddia edenler var. Bu yüzden tam olarak kaç Türk’ün seçmen yeterliliğine sahip olduğunu bilmiyoruz.

Türkiye’den 12 kat daha büyük olan bu toprak parçasında farklı eyaletlerde yaşarken birlik olmak zor. Bu konuda fiziki zorluklar kesinlikle var fakat diğer bazı göçmen toplumlarla kıyaslandığında birlik olma konusunda iyi olmadığımızı söyleyebilirim; particilik binlerce kilometre uzakta tam gaz devam ediyor. Sağlıklı bir birliktelik olmadığı için lobi faliyeti yapılamıyor. Aynı bölgede yaşayıp farklı partileri destekledikleri için milli bayramları bile farklı yerlerde kutlayanları gördüm.

Ayrıca, sayıca az olduğumuz için ABD siyasetinin dikkatini çekemiyoruz. 330 milyonluk Amerika’da 300 bin Türk seçime ne kadar etki edebilir siz düşünün…Yine de bir oy bir oydur.

Peki Türkler kime oy verecek?

Trump’ veren de var Biden’a veren de.
Şu adaya eğilim daha fazla diyebilecek bilimsel hiç bir veri yok.
Aksini söyleyen kendi çevresindeki 3-5 kişiye bakarak konuşuyor.
Kesinlikle ciddiye almayın.

Birlik olamayan Türk toplumunu bir kez de Biden ve Trump üzerinden ayırmanın hiç bir anlamı yok.

İsteyen istediği kişiye oy verebilir.

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER