Biden ve Trump’ın ilk televizyon tartışması yarın

Biden ve Trump’ın ilk televizyon tartışması yarın.

NTV Haber 28.09.2020 - 08:56 |

Biden ve Trump’ın ilk televizyon tartışması yarın. 

İlk diyorum çünkü toplamda üç defa kapışacaklar, diğer ikisi 15 ve 22 Ekim’de…

Tartışma proğramının formatı bağımsız bir komisyon tarafından belirleniyor, süresi 90 dakika ve 6 konu başlığı var. Başlıklar sırasıyla şöyle; Adayların geçmişi, yüksek mahkeme, salgın, ekonomi, ırkçılık - şiddet olayları ve seçim güvenliği. Münazarayı FOX Haber’den deneyimli sunucu Chris Wallace yönetecek.

Amerikalılar, Trump ve Biden’ı ABD’nin doğu yakası saatiyle 21’de izleyecek. Dünya yuvarlak, o esnada Türkiye’de saatler Çarşamba sabah 4’ü gösteriyor olacak. Yani uykunuzdan feragat etmelisiniz…Emin olun, değecek.

Gelelim neler olacağına…

Hakaret, lakap, taklit, küfür ve tehdit sıklıkla göreceğiz.

Trump sadece Biden ile değil sunucu Wallace’yle de tartışacak. 

Tansiyon çoğunlukla yüksek olacak, sesler yükselecek, sözler kesilecek.

Trump ve Biden tokalaşmayacak, her ikisinin de maske takmaması bekleniyor. 

Biden Trump’a beceriksiz, vergi ödemeyen, faşist, kontrolsüz ve tehlikeli diyecek.

Trump Biden’a yaşlı, bunak, uykucu, bodrum politikacısı, komünist ve korkak diyecek.

Bu esnada ben çekirdek çitleyeceğim, Washington DC civarında Türk ürünleri satan bakkallar var, aklınıza gelen herseyi getiriyorlar. 

Trump, Biden’ın performansını arttırmak için ilaç alacağını iddia ediyor, tartışmadan önce her ikimizi test etsinler diyor, Biden ise bu talebe sadece gülüyor… Açıkcası son gülen Trump olabilir çünkü Biden konuşurken bazen kelimeleri toparlayamıyor bazen konuları karıştırıyor bazen de unutuyor. Trump, Biden’ı bu açıkları üzerinden köşeye sıkıştırmaya çalışacak, başkan olmak için yeterli olmadığını göstermeyi hedefleyecek.

Bunu başarırsa seçim şimdiden biter. Amerikalılar liderlik edemeyecek kimseyi başkan seçmezler. Güce olan bağlılık bu topraklarda oldukça yüksek. Trump’ın ise zor durumda kalacağı çok nokta var, ekonomi, salgını umursamazlığı, Putin’le olan kankalığı, protestolardaki tutumu, göçmen ve yabancı karşıtlığı… Bu liste daha da uzar…

Tartışma başlıklarında dış politika yok, bu yüzden direkt bir şekilde Türkiye konuşulmaz. Fakat, hem Trump’ın hem de Biden’ın Türkiye’nin adını geçirerek değineceği dolaylı konular var; Suriye, IŞİD, Ortadoğu, Rusya, Doğu Akdeniz ve İsrail gibi…

ABD tarihinin en yaşlı iki başkan adayının televizyon tartışması kıran kırana geçecek.  

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER