Trump seçim sonuçlarını kabul etmeyip Beyaz Saray’dan çıkmazsa ne olur?

Trump seçim sonuçlarını kabul etmeyip Beyaz Saray’dan çıkmazsa ne olur? Cevap yazının sonunda ama önce süreci anlatmak gerek. NTV Washington Temsilcisi Hüseyin Günay yazdı...

NTV 21.09.2020 - 08:50 | | Son Güncelleme : 21.09.2020 - 09:13

Trump sıklıkla Demokratların 3 Kasım’da oy çalacağını ve seçim sonuçlarını kabul etmeyebileceğini söylüyor. 

Şaka yapmıyor, bu konuda çok ciddi. 

Bir düşünün, Trump sonuçları kabul etmeyip Beyaz Saray’dan çıkmazsa ne olur? Cevap yazının sonunda ama önce süreci anlatmak gerek.

Tahminlere göre 80 milyon kişi postayla oy kullanacak. Seçimler 3 Kasım akşamı bitecek ama bazı eyaletler 6 bazıları ise 25 Kasım’a kadar postayla gönderilen oyları kabul edecek. Daha kötüsü çok sayıda eyalet postayla gönderilen oyları sandıklar kapandıktan sonra saymaya başlıyor. Yani, oy sayma işlemi çok uzun sürecek. 

Seçim akşamı ne olacağını şimdiden söyleyebilirim;

Cumhuriyetçiler sandığa gidip oy vereceği için ilk açılan tüm sandıklardan Trump  çıkacak. Demokratlar postayı tercih ettikleri için fark zamanla kapanacak… Eğer 4 Kasım sabahı adaylar arasındaki fark çok değilse ABD tarihinde gördüğü en kaotik süreci yaşayabilir.

Yasal sürece göre, 8 Aralık’ta tüm seçim itirazları karara bağlanmak zorunda çünkü 14 Aralık’ta seçici kurul yeni başkanı belirleyen oylamayı yapacak.

14 Aralık’ta yeni başkan belirlenmez, İtirazlar ve oy sayımı devam ederse, kaos derinleşir. Hem Biden hem de Trump hiç çekinmeden ‘’demokrasiyi savunmak için’’ taraftarlarını sokağa çağırır.

Trump’ın görev süresi 20 Ocak 2021’de doluyor. O zamana kadar seçimi kimin kazandığı netleşmese bile Beyaz Saray’dan ayrılmak zorunda. Trump için daha kötüsü, ayrılırken ülkeyi yönetme görevini geçici olarak Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi’ye bırakacak. Trump ve Pelosi 4 yıldır küfürleşiyor. 

İşte hikaye burada başlıyor. Trump Beyaz Saray’dan çıkmazsa ne olur? Bu soru Amerika’da ciddi ciddi tartışılıyor. Pentagon’daki askerler ordunun seçimlere dahil olmayacağını açık bir şekilde söylediler…Hatta başkan illegal bir emir verirse yerine getirmeyeceklerini söylediler…

Kongre’deki sayılar tam netleşmeyeceği için geriye tek bir seçenek kalıyor; ABD Yüksek Mahkemesi. Orada efsanevi Yargıç Ginsburg’ün ölümünden sonra ayrı bir tartışma konusu oldu. Trump seçimden önce 3. yargıcı atayabilir…Zaten toplamda 9 kişiler.

Aslında kısmen benzer bir senaryo 20 yıl önce de yaşanmıştı. Florida’daki oy sayımı tartışması ABD Yüksek Mahkeme’sine kadar gitmiş ve kimin başkan olacağını aylar sonra  yargıçlar belirlemişti.  Tesadüf değil, bu sefer de seçimlerin merkezinde Florida var. 

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER