Apple Watch Series 4'ün 4 yeni özelliği

Apple'ın 4'üncü nesil akıllı saati Apple Watch Series 4 ülkemizde raflardaki yerini aldı. 12 Eylül'deki  lansmanda  yeni  iPhone  modelleri ile birlikte tanıtılan akıllı saat bu tanıtımdan sonra ülkemizde satışa çıkan tek ürün. Zira Apple hala yeni iPhone modellerinin Türkiye satış fiyatı ve satışa çıkacağı tarihi açıklamış değil.

ntv.com.tr 24.10.2018 - 14:29 |

Apple'ın 4'üncü nesil akıllı saati Apple Watch Series 4 ülkemizde raflardaki yerini aldı. 12 Eylül'deki lansmanda yeni iPhone modelleri ile birlikte tanıtılan akıllı saat bu tanıtımdan sonra ülkemizde satışa çıkan tek ürün.

Zira Apple hala yeni iPhone modellerinin Türkiye satış fiyatı ve satışa çıkacağı tarihi açıklamış değil. Görünen o ki kurdaki artış ile Türkiye fiyatı astronomik fiyatlara denk gelecek olan modelleri ülkemizde görmek için geçtiğimiz yıllara kıyasla biraz daha fazla bekleyeceğiz. 

Haliyle biz teknoloji meraklıları şimdilik iOS cephesi için  Apple Watch Series 4 ile yetineceğiz.

Apple'ın yeni akıllı saatini yeni sağlık odaklı özellikler ile donatması bekleniyordu. Beklediği gibi de oldu…  

PARMAKTAN EKG ÖLÇÜMÜ   

Apple Watch çıktığı günden beri sağlık odaklı bir ürün. Apple’ın önde gelen isimleri her lansmanda bunun altını sıkılmadan çiziyor. Haliyle Apple’ın yeni akıllı saatine bu alanda yeni özellikler eklememesi olmazdı.    

Apple Watch’a elektrokardiyogram (EKG) ölçümü yapan bir sensör eklenmiş durumda. Söz konusu özellik  atriyal fibrilasyon, taşikardi ve benzeri kalp ritmi bozukluklarından mustarip kişiler için oldukça işlevsel.   

EKG ölçümü yapabilmek için parmağınızı cihazın sağ köşesinde yer alan tuşa 30 saniye boyunca tutmanız yeterli. Akıllı saat 30 saniyede kalp ritminizin grafiğini çıkartabiliyor, elde ettiğiniz verileri saklıyor ve dilerseniz doktorunuzla paylaşmanız için PDF olarak size sunuyor.   

DAHA BÜYÜK EKRAN    

Bugüne kadar 38 ve 42 milimetre boyutlar ile sunulan Apple Watch’un son üyesi büyüyen ekran trendine uydu ve yeni modelde kasa boyutu 40 ve 44 milimetreye yükseltildi.  

Uçtan uca ekran sayesinde ekran neredeyse yüzde 30 büyümüş durumda. Büyüyen ekran ve yenilenen saat arayüzü ile aynı anda ekranda daha fazla bilgi görüntülenebiliyor.     

“HAYAT KURTARAN” ÖZELLİK    

Apple bu modelinde jiroskopu yeniledi. 3 eksenli jiroskop dinamik aralığını iki katına çıkararak bayılma ve düşmeleri algılayacak hale geldi.    

Düşme veya bayılma durumunda kolunuzdaki saat bunu algılayacak ve size bir uyarı mesajı gönderecek. Bu uyarı mesajına tepki vermemeniz durumunda, Apple, anlık lokasyonunuz ile birlikte acil servislere haber verecek.    

Önceden ayarlamaları yapmanız durumunda bu bilgi sizin belirlediğiniz kişilere de otomatik olarak gönderilecek. Yeni Apple Watch’un bu özelliği Epilepsi veya Narkolepsi gibi sıkça baygınlığa sebebiyet verebilecek rahatsızlıklara sahip kullanıcılar için hayat kurtarıcı olabilecek.   

ARKA TARAF SERAMİK    

Apple, bir önceki modelde akıllı saatinde kompozit arka yüze yer vermişti. Apple Watch Series 4’te ise saatin arkası seramikten ve kristalden oluşuyor. Bu değişiklik radyo sinyallerinin daha iyi iletilmesine olanak vererek mobil verilerin daha sağlıklı olmasını sağlıyor.    

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER