Apple inovasyonu hatırladı: Oyun dünyasının Netflix'ini kuruyor

Son yıllarda yenilikçi kimliğini kaybedip kaybetmediği tartışılan Apple, 'oyun dünyasının Netflix'i olarak da adlandırılan servisi için düğmeye bastı.

ntv.com.tr 01.02.2019 - 11:42 |

Teknoloji dünyası, son yıllarda kişisel bilgisayar, iPhone, iPad ve diğer ikonik ürünleri ile son dönemin en yenilikçi şirketi olan Apple'ın kimliğini kaybedip kaybetmediğini tartışıyor.     

Zira bir süredir trend belirleyici kimliği ile tanıdığımız şirket yenilikleri geriden takip ettiği için eleştiriliyordu. Ancak görünen o ki teknoloji devi bu durumu tersine çevirmek için kolları sıvamış durumda.   

Zira, henüz resmi bir açıklama bulunmasa da Apple oyunlar için Netflix modeline benzeyen bir üyelik servisi başlatmayı planlıyor.    

Söz konusu servis tıpkı Netflix’te olduğu gibi aylık ödeme karşılığında kullanıcılarına platformda yer alan oyunlara sınırsız erişim hakkı sunacak. Apple’ın bu adımı sonrası Game Center’ın akıbetinin ne olacağı ise henüz netlik kazanmış değil.   

App Store’un en çok kazandıranlar kısmına baktığımızda oyunların ilk sırada olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda bu adımın Apple’ın 2020 yılında servislerden elde ettiği geliri iki katına çıkartma hedefi adına atılan en önemli adım olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.   

iTUNES İNADI PAHALIYA PATLADI    

iTunes'taki diretmesi yüzünden yıllarca online müzik ve film & dizi teknolojisine sırtını çeviren Apple'ın Spotify'ın başarısının ardından Apple Music'i hayata geçirmesi bu inadından vazgeçtiğinin ilk göstergesiydi.    

Her ne kadar Apple Music geçtiğimiz yılın Temmuz ayında ABD'de abone sayısı olarak İsveç merkezli Spotify'ı geçmeyi başarsa da küresel arenada Spotify hala açık ara lider.    

Spotfiy'ın popülerleşmesinden çok önce dijital müzik dünyasında hatırı sayılır bir ağırlığı olan Apple, geç kaldığı adımları zamanında atsaydı belki bugün Spotfy'ın adını duymayacaktık ya da platform butik bir uygulama olarak hayatına devam edecekti    

Geçtiğimiz günlerde açıklanan 4’üncü çeyrek rakamlarına göre, iPhone satışları yüzde 15 düştü. Bu Apple’ın son 10 yıldaki ön kötü performansı olarak kayda geçti.

Apple'ın inadını fırsata çeviren bir başka şirket ise kuşkusuz Netflix. Zira online film & dizi platformuna sıcak bakmayan Apple yıllarca eski sisteminde diretti.    

Bugün ise Apple'ın aylık üyelik sistemine dayanan Netflix ve Amazon Prime Video benzeri bir platformu hayata geçirmek adına yoğun mesai harcadığı herkesin malumu.    

2015'ten bu yana bu sektöre giriş yapmaya çalışan Apple, hala projesini nihayete erdirebilmiş değil. Gelen son haberlere göre, söz konusu platform Nisan ayında tanıtılacak ve servis, iPhone, iPad, Apple TV gibi Apple cihazlarında önceden yüklü gelen bir TV uygulaması olarak karşımıza çıkacak.  

Kuşkusuz Apple ağırlığı ile kısa ve uzun vadede koyduğu hedefler tutturacak. Ancak Apple Music için geç atılan adım gibi bu servis için de Apple belki de bu alanda monopoli olma şansını elinin tersi ile itti. 

PROJECT TITAN İÇİN YOLUN SONU MU?   

Otonom otomobil alanındaki projesi bir türlü neticelendiremeyen Apple’da işlerin yılan hikayesine döndüğünü söylemek abartı olmaz. 

Apple, geçtiğimiz hafta şirketin otonom araç projesi olan, 'Project Titan' programından 200 işçinin işine son verdiğini duyurdu.     

Ekibin bir kısmının 2019 yılında bazı kilit bölümlere odaklanırken, bazı üyelerinin makine öğrenimi gibi farklı projelerde yer alacağı belirtti. Ancak 'Project Titan'ın akıbeti ile ilgili açıklama yapılmadı.    

Gelen haberlere bakarak bir şeylerin ters gittiğini söylememek için falcı olmaya gerek yok.     

Bir dönemin en çok telefon satan şirketi olan Nokia, Android’e sırt çevirerek akıllanan telefon furyasını yakalayamamış ve piyasadaki yerini kaybetmişti. Yeni trendlere hep sonradan adapte olmaya çalışan Yahoo ise sahip olduğu patentlerin yüzü suyu hürmetine 4 milyar 480 milyon dolara satılmıştı. 

Apple’ın trendleri sonradan takip etmesinin uzun vadede nelere neden olacağını ise bekleyip görmekten başka şansımız yok.

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER