Bitcoin’in düşüşünün ardında yatan 2 neden

Geçtiğimiz yıl 20 bin dolar bandını test eden Bitcoin nasıl bir yıl içinde bu denli sert bir düşüş yaşadı?

ntv.com.tr 21.11.2018 - 15:50 |

2017 kuşkusuz kripto para dünyası ve Bitcoin için altın bir yıl oldu.

Bugün Bitcoin'den  haberdar olan pek çok kişi bu yeni dünyanın en büyük aktörünün adını o yıl üst üste kırdığı rekorlar ile duydu. 

Bugün 4 bin 533 dolardan işlem gören Bitcoin için daha birkaç ay önce yapılan 2018 yılı sonu tahminleri artık optimist bir temenniden farksız.   

Peki 2017'de 20 bin dolar bandını test eden Bitcoin nasıl bir yıl içinde bu denli sert bir düşüş yaşadı? 

Bu sorunun cevabını aradığımızda iki ana neden karşımıza çıkıyor:

Bitcoin Cash’teki  çatallanma ve Bitcoin'in kurucusu olduğu iddia edilen yazılımcı Craig Steven Wrigh’ın madencileri hedef alan ve Bitcoin’in değerini 1000 dolar seviyesine indirme tehdidi savurduğu tweet’i. 

Bitcoin'deki düşüşün en büyük nedeni başka bir aktörün kripto piyasasında tabiri caizse bir türbülansa neden olması. Bitcoin'in 'Spin off'u olan Bitcoin Cash'te yaşanan çatallanma bu radikal düşüşü başlattı. 

Yazılım güncellemeleri yapıldığında kimi zaman eklenen yeni özellikler o kripto para biriminin topluluğunun tamamı tarafından kabul edilmemesine neden oluyor. 

Bitcoin Cash çatallanması sonrası Bitcoin Cash SV ve Bitcoin Cash ABC isimli iki yeni fork ortaya çıktı ve piyasadaki düşüş trendinin ilk fitilini de bu olay başlattı. 

Bitcoin'in kurucusu olduğu iddia edilen Avustralyalı yazılımcı Wright'ın Bitcoin madencilerini hedef alan ve Bitcoin'in değerini 1000 dolara düşürmekle tehdit ettiği tweet'i ise tabiri caizse piyasadaki karamsar havaya tuz biber ekti ve düşüşü daha da hızlandırdı. 

Bitcoin, 2013 yılının Kasım ayındaki 1163 dolarlık seviyeden yüzde 86 oranında gerileyerek Ocak 2015’e geldiğimizde 152 dolara düşmüştü. 

Bugün gördüğümüz şey için "tarihin tekerrür etmesi" yakıştırmasında bulunabiliriz. Ancak herhangi bir regülasyonun bulunmadığı bu dünyada Bitcoin'in kısa ve uzun vadede basıl bir yol izleyeceğini tahmin etmek oldukça güç. 

Görünen o ki Bitcoin ve kripto para dünyasında nasıl bir tablo ile karşılaşacağımızı  Bitcoin Cash'teki madencilik savaşları sonrasında görebileceğiz. Bugün söyleyebileceğimiz tek şey Bitcoin’in akıbetinin bilinemeyeceği.

Ancak pek çok kişinin hemfikir olduğu üzere  Bitcoin ile hayatımıza giren Blockchain (Blok zinciri) olarak adlandırılan teknoloji artık hayatımızdan çıkmamak üzere geleceğimizi şekillendirmeye başladı. 

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER