‘Blockchain demokrasisi’ hayatımızı değiştirmeye aday

Bitcoin ile hayatımıza giren Blockchain dijitalleşen dünyada sıkça duymaya başladığımız bir terim. Blockchain hayatımızın pek çok alanını radikal bir şekilde değiştirmeye aday. Bunlardan bir tanesi de seçimler!

ntv.com.tr 06.11.2018 - 13:44 |

Bitcoin ile hayatımıza giren Blockchain'in adını dijitalleşen dünyada sıkça duymaya başladık. Ancak konuyla haşır neşir olan azınlığı bir kenara bırakırsak Blockchain son birkaç yılda duyduğumuz bir terim.  

Zira bir dönem 20 bin dolar bandını test ederek adından sıkça söz ettiren Bitcoin ile birlikte Blockchain ana akım medyada kendisine sıkça yer buldu.    

Geçtiğimiz yıl ulaştığı seviyeye kıyasıyla yatırımcısını yüzünü güldüremeyen Bitcoin'in  geleceği tartışıladursun teknoloji dünyasının ezici çoğunluğu  Blockchain'in  geleceği olduğu konusunda birleşmiş durumda.     

Blockchain hayatımızın pek çok alanını radikal bir şekilde değiştirmeye aday. Bunlardan bir tanesi de seçimler!   

Arjantin doğumlu girişimci Santiago  Siri, bu hayali gerçek kılmak için 'Democracy. Earth'ü kurdu. Kariyerine video oyunları ile başlayan Arjantin doğumlu Siri, geliştirdiği sistemi 'politik kripto para' olarak nitelendiriyor. 

Democracy.Earth’ün geliştirdiği Blockchain temelli yazılım 'token' mantalitesi ile çalışıyor ve seçim ile yöneticileri seçen ve bir süre boyunca karar alma yetkisini onlara emanet eden konvansiyonel oy verme işleminin yerini almayı hedefliyor.   

Bu sistem ile sıklıkla referandumların yapılabileceğini belirten Siri, geliştirdiği sistemi 'tık demokrasisi' olarak nitelendiriyor.  Sistem meclislerin her gün oy çoğunluğu ile aldığı kararların geniş halk kitleleri tarafından alınmasının önünü açabilir. 

Zira Blockchain sayesinde verilen oyların denetlenmesini sağlayan sistem vatandaşların her gün hesapları üzerinden hükümetlerin aldığı kararları halk oylaması ile almasını sağlayacak.   

Amaçlarının karar alma mekanizmasının merkeziyetçilikten kurtarmak olduğunun altını çizen Siri, gelecekte hükümetsiz bir düzenin olabileceği iddiasında.   

Peki bu sistemin kullanılabilirlik ihtimali ne? Kuşkusuz Democracy.Earth'ün oldukça radikal bir değişime yol açacak olacak sistemini kabul ettirebilmesi için güvenlik sorununu akıllarda en ufak bir kuşku bırakmadan çözmesi gerekiyor.   

Zira sistem teorik olarak doğrudan demokrasiyi getirebilme potansiyeline sahip olsa da sistemin manipüle edilebilme olasılığı hayli yüksek.   

Democracy.Earth'ün cevabını vermesi gereken en önemli soru ise sistemin seçmenlerin anonimliğini garanti altına alırken aynı zamanda nasıl oylama sürecinin şeffaflığını sağlayacağı.  

Günün birinde tüm sorulara tatmin edici cevaplar bulunması durumunda bile toplumun siyasetçisiz bir sistemde yaşayabilip yaşayamayacağını yaşayıp görmekten başka şansımız yok.   

Kuşkusuz şimdilik bir ütopya gibi gözüken sistem için daha alınması gereken uzun bir yol var. Ancak Democracy.Earth şimdiden 1.5 milyon dolar (yaklaşık 8 milyon TL) kaynak toplamış durumda.  

Henüz bebek adımlarını atmakta olan sistemin amacı bu rakamı önümüzdeki dönemde 60 milyon dolara ulaşmak.  

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER