Google Asistan Türkiye'de (Espriler hala çok kötü)

Geçtiğimiz haftalarda Türkçe dil desteği ile karşımıza çıkan Google Asistan'ı şirketin Polonezköy'de gerçekleştirdiği özel lansman ile hünerlerini sergiledi. Ancak belirtmekte fayda var Google Asistan'dan özellikle espri ve fıkra konusunda beklentilerinizi yüksek tutmayın.

ntv.com.tr 21.01.2019 - 10:45 |

Geçtiğimiz haftalarda Türkçe dil desteğine kavuşan Google Asistan için Google Türkiye tarafından akıllı ev konseptinde özel bir davet gerçekleştirildi.   

Fıkra anlatan, espri yapan Google Asistan 250'ye yakın işlemi gerçekleştirebiliyor.

Eve dönerken markete uğramayı unutanlar, uçak saatini kaçıranlar, sabah kalktığında ne giyeceğini bilemeyenler, sevdikleri ile birlikte şahane bir yemek hazırlamak ya da bir film şarkı, fıkra veya tekerlemeyle günü şenlendirmek isteyenler için Google  Asistan'ın çözüm önerileri var.   

ESPRİLER BETA'YA GEÇECEK   

Ancak belirtmekte fayda var Google Asistan'dan özellikle espri ve fıkra konusunda beklentilerinizi yüksek tutmayın.   

Zira diğer dillerde hizmet verirken sahip olduğu kötü espri anlayışı ile sıkça gündeme gelen Google Asistan Türkçe konuşmayı öğrense de bu alanda kendisini fazla geliştirebilmiş değil.  

İşin şakasını bir kenara bırakıp kullanıcıların hayatlarını kolaylaştıran özelliklere baktığımızda ilk karşımıza çıkan şey Philips ile yapılan ortak çalışma.    

Google Asistan, aynı zamanda akıllı ampül Philips Hue ürünleri ile koordineli bir şekilde çalışabiliyor. Bu sayede telefonunuz üzerinden verdiğiniz komutlar ile evininiz ışıklarını sesiniz ile kontrol edebiliyorsunuz.   

HEY GOOGLE EN SEVDİĞİM DİZİYİ AÇ   

Google’ın sesli asistan için ortaklığa gittiği bir başka firma ise Netflix. Uygulama üzerinden Google Asistan’ın Netflix’e erişimine izin vermeniz durumunda film veya dizilere tek bir komutla ulaşmanız mümkün.   

SİRİ Mİ GOOGLE ASİSTAN MI?   

Söz konusu akıllı asistanlar olunca Android iOS kıyaslamasına girmemek olmaz. Hanginiz daha iyi diye sorduğunuzda Google Asistan’ın size cevabı şu oluyor: “Tamam Siri de iyi ama bende de Google tarzı var”   

Loup Ventures’ın Aralık 2018’de yayınladığı araştırması Google haklı çıkarıyor. Açıklanan raporda Google Asistan kendisine sorulan sorulara yüzde 87.9 oranında doğru yanıt verebiliyor. Apple’ın akıllı asistanı Siri’de ise bu oran yüzde 74.6.   

İş kullanıcıyı doğru anlamaya geldiğinde Google Asistan’ın skoru yüzde 100, Apple’ın asistanı Siri’nin ise yüzde 99.6.    

Kuşkusuz yapay zeka  ve ‘machine learning’ tabanlı olan Google Asistan Türkiye’deki kullanıcılar ile etkileşimi arttıkça bizi daha da şaşırtmaya başlayacak.   

SIRADA GOOGLE HOME VAR!   

Ancak söz konusu hayatı kolaylaştırmak olduğunda Google’ın daha heyecan verici bir cihazı var: Google Home.   

ABD, İngiltere, Japonya ve Almanya’nın aralarında olduğu az sayıda ülkede kullanılan cihaz henüz bu ülkelerdeki düzeyde ülkemizde hizmet vermiyor.   

Polonezköy’de gerçekleşen tanıtımda bu konu da gündeme geldi. Ancak Google kanadından bu destek ile ilgili hala net bir tarih verilmiyor.  

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER