Joe Biden’ın ABD Başkanı olması teknoloji dünyasını nasıl etkileyecek?

Mevcut Başkan Trump'ı geride bırakarak 270 barajını aşan Joe Biden, resmi olmayan sonuçlara göre ABD'nin yeni başkanı seçildi. Biden 20 Ocak'ta görevine başlayacak. Peki Biden’ın ABD Başkanı olması teknoloji dünyasını nasıl etkileyecek?

ntv.com.tr 09.11.2020 - 11:20 |

Amerika Birleşik Devletleri, son yılların en ilginç başkanlık yarışlarından birine sahne oluyor. 

En son 2000 yılında Cumhuriyetçi Parti'nin adayı George W. Bush ve Demokrat Parti adayı Al Gore arasındaki seçim süreci bu denli uzamış, Florida'daki farkın 0,5'ten az olması nedeniyle yeni başkanın belirlenme süreci bir hayli uzamıştı. 

Bugün de benzer bir durum yaşanıyor. Demokrat Parti'nin adayı Joe Biden resmi olmayan sonuçlara göre 270 barajını aşarak ABD'nin yeni başkanı oldu. Ancak mevcut Başkan Donald Trump seçime hile karıştırıldığını iddia ediyor.   

Resmi olmayan sonuçlara göre ABD Başkanı olan Biden 20 Ocak'ta görevine başlayacak. Peki Joe Biden’ın ABD Başkanı olması teknoloji dünyasını nasıl etkileyecek?  

Donald Trump 4 yıllık başkanlık döneminde Twitter ve Facebook'u liberallerin yanında yer alıp kendisine karşı kurulan bir komploda yer almak ile defalarca suçlamıştı.   

Online alışveriş platformu Amazon da Trump'tan nasibini almıştı. Trump yönetimi Amazon’a ait 5 yabancı siteyi “kara listeye” almış, karar gerekçe olarak sahte ürünlere işaret edilmişti.  

2019'da Pentagon tarafından açılan 10 milyar dolarlık ihaleyi Microsoft'a kaptıran Amazon, mahkemeye verdiği dilekçede ABD Başkanı Trump'ı "uygunsuz baskı" yapmakla suçlamıştı.

Obama döneminin ikinci adamı olan  Biden'ın göreve başlaması ile teknoloji dünyası ile Beyaz Saray arasındaki tansiyonun düşmesine kesin gözüyle bakılıyor. 

En azından beklentinin bu yönde olduğunu Wired tarafından Silikon Vadisi çalışanları arasında yapılan araştırmanın sonuçlarına bakarak söyleyebiliriz.  

Söz konusu araştırmaya göre, Silikon Vadisi çalışanlarının yüzde 95'i, seçimlerde Joe Biden'ı destekledi ve Biden'ın seçim kampanyasına yaklaşık 5 milyon dolarlık destek verdi.  

Silikon Vadisi çalışanları arasında yüzde 5'lik bir desteğe sahip olan Trump'ın kampanyası ise aynı dönemde 239 bin dolar bağış toplayabildi.   

Ancak Biden'ın ikinci adam olduğu Obama döneminde yaşanan Edward Snowden olayı ve FBI ile Apple arasında yaşanan iPhone krizini anımsatıp, her şeyin bir anda daha iyi bir hal almasının kolay olmayacağını belirtenlerin sayısı da az değil.  

Apple’ın 2014’te telefonlara şifreleme sistemi getirmesi, dijital verilere erişim isteyen FBI ile arasında tartışmalara neden olmuş, FBI Apple’ı ‘suçlulara güvenli bir alan açmakla’ eleştirmişti.

ÇİNLİ ŞİRKETLERİ NELER BEKLİYOR?  

Trump'ın göreve gelmesi ile Çin merkezli teknoloji şirketleri de "kara liste"de yer almaya başladı. Trump'ın ilk hedefi son yıllarda pazar payını ciddi oranda artıran Huawei olmuştu.  

Küresel akıllı telefon satışlarında  Apple’ı geride bırakan Huawei'nin ardından sosyal medyanın en popüler 5 uygulamasından biri haline gelen  TikTok da Trump'ın hedefi haline gelmişti.  

Trump, TikTok'un ABD operasyonlarını satın almaları için ABD'li şirketlere çağrıda bulunmuş, hatta Microsoft ve Oracle gibi ABD'li şirketlere bu konuda hamleye zorlamıştı.  

Yeni Başkan Biden henüz bu konudaki politikalarının Trump'ınkilerden farklı olacağına işaret eden bir söylem geliştirmiş değil. Biden'ın eylül ayında TikTok ile ilgili sarf ettiği "endişeliyim" açıklaması bu alanda kısa vadede bir yumuşama olmayacağı yönünde yorumlanıyor.  

YAPAY ZEKA VE OTOMASYONA NASIL BAKIYOR? 

Biden, Andrew Yang ve Bernie Sanders kadar otomasyona odaklanmasa da bu alanlarda ciddi yatırımlar yapacağının sinyalini verdi.  

Otomasyon ve otomasyon etrafında yaşanacak yeniliklere karşı çalışanların korunması çağrısında bulunan Biden yapay zeka, elektrikli araçlar ve 5G ağları için 300 milyar dolarlık yatırım yapmayı hedefliyor.  

ABD PARİS ANLAŞMASINA GERİ DÖNECEK 

Biden'ın ABD'nin yeni Başkanı olması bilim dünyasında tabiri caizse sevinç ile karşılandı.  Trump yönetimindeki ABD, Paris Anlaşması’ndan resmen çekilen ilk ülke olmuştu. Joe Biden ise seçim kampanyasında, Başkan seçilirse mümkün olan en kısa sürede anlaşmaya yeniden katılmaya çalışacağını söylemişti.  

Küresel iklim değişikliğinin gezegenimizin bugüne kadar karşılaştığı en büyük krizlerden birisi olacağına dikkat çeken bilim çevreleri bu adımın bu mücadele için hayati bir öneme sahip olduğunun altını çiziyor.  

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER