ÖTV zammı Xiaomi Mi 9’a yarayabilir (Gerçekten amiral gemisi katili mi?)

Cep telefonlarına yönelik yapılan ÖTV düzenlemesi ile özellikle amiral gemisi modellerde ciddi oranda zamlar yaşanacak. İçinde bulunduğumuz dönem amiral gemisi özelliklerine sahip ancak fiyat olarak rakiplerinden daha uygun bir konumda olan ve “amiral gemisi katili” olarak da anılan Mi 9 için Türkiye’de bulunmaz bir fırsat anlamına geliyor olabilir. Peki Xiaomi Mi 9 gerçekten amiral gemisi katili mi?

ntv.com.tr 06.05.2019 - 12:14 |

Cep telefonlarına yönelik yapılan ÖTV düzenlemesi ile matrahı 640 lirayı aşmayan cep telefonlarından yüzde 25, 640 lira ile 1500 lira arasındaki telefonlardan yüzde 40, 1500 lira üzerindeki telefonlardan ise yüzde 50 vergi alınacak.  

Örneğin düzenleme öncesi matrahı 2000 TL olan bir telefon tüketicinin karşısına vergilerden sonra 3245 TL olarak çıkıyordu. Yeni düzenleme ile bu seviyedeki cihazın fiyatı 3894 TL’ye çıktı.   

Piyasadaki amiral gemisi modeller üzerinden örnek vermek gerekirse Apple'ın en son tanıttığı amiral gemisi modeli olan iPhone XS Max'in en düşük fiyatı şu an için 10 bin 799 TL. Söz konusu zammın ürünlere yansımasının ardından bu fiyatın 12 bin 500 TL seviyesine kadar çıkması bekleniyor.  

Huawei P30 Pro'nun 6 bin 999 TL'den 8 bin 400 TL bandına çıkması, Samsung  kanadında ise 7 bin 499 TL'ye satılan Galaxy S10 Plus'ın vergi artışı sonrası 9 bin TL bandına çıkması hayli muhtemel.  

Kuşkusuz firmalar zaten yüksek fiyatlardan dolayı düşen amiral gemisi satışlarını kurtarmak için zamların bu seviyede etkisini göstermesini ertelemek için ellerinden geleni yapacak. Ancak ÖTV'nin yüzde 50 seviyesine çıkması ile söz konusu fiyatların raflardaki yerini almaması neredeyse imkansız.  

Kuşkusuz bu karar pek çok kullanıcının tercihini amiral gemisi modellerden orta seviye, modellere çevirmesine neden olacak. Zira son vergi artışı ile birlikte amiral gemisi modellere ciddi zamlar gelecek.  

Mi 9 DxOMark'ta 99'luk video puanı ile video çekimi kategorisinde birinci sırada. Mi 9 DxOMark'ta 99'luk video puanı ile video çekimi kategorisinde birinci sırada.

İçinde bulunduğumuz dönem amiral gemisi özelliklerine sahip ancak fiyat olarak rakiplerinden daha uygun bir konumda olan ve “amiral gemisi katili” olarak da anılan Mi 9 için Türkiye’de bulunmaz bir fırsat anlamına geliyor olabilir.

Peki Xiaomi Mi 9 gerçekten amiral gemisi katili mi?   

XİAOMİ Mİ 9’UN ARTILARI  

Tasarım ve donanım özellikleri ile piyasadaki 7-10 bin TL’lik rakipleri ile yarışan 4 bin TL’lik (ÖTV zammı sonrası modelin fiyatının 5 bin TL bandına yaklaşması bekleniyor) Mi 9'un artıları ve eksileri şu şekilde...  

Mi 9'un en dikkat çeken yanı kuşkusuz kamerası. Cihazın arka tarafında bulunan 3 kameradan birinin 48 MP çözünürlüğe ve f/1,75 diyafram açıklığına sahip olması bu fotoğraf ve video meraklılarını hayli tatmin edecek seviyede.  

Mi 9’un arka tarafında ana kameranın haricinde f/2,2 diyafram açıklığına sahip 12 MP telefoto kamera ve geniş açılı fotoğraflar için 16 MP’lik bir başka kamera yer alıyor. Telefonun ön tarafında ise f/2,2 diyafram açıklığına sahip 20 MP’lik bir selfie kamerası buluyor.  

6.39 inç AMOLED ekrana sahip olan Mi 9, 2430 x 1080p çözünürlüğe sahip. 19,5:9’luk bir en-boy oranı sunan Mi 9, yaklaşık yüzde 91 gibi tatmin edici bir ekran / kasa oranı sunuyor.  

Gücünü Qualcomm Snapdragon 855'ten alan cihaz bu sayede günümüzün en güçlü mobil yonga setleri arasında bulunan sisteme ev sahipliği yapıyor.  

Ekranın altında telefonun önceki nesle göre yüzde 25 daha hızlı açılması için geliştirilmiş ekran içi parmak izi sensörü bulunuyor. Ekranın altında telefonun önceki nesle göre yüzde 25 daha hızlı açılması için geliştirilmiş ekran içi parmak izi sensörü bulunuyor.

XİAOMİ Mİ 9’UN EKSİLERİ 

Gelelim telefonun eksilerine. Bir süre Mi 9’u kullandıktan sonra en dikkat çeken şey cihazın kısa sürede aşırı ısınması.  

Mi 9’un IP sertifikasının (su geçirmezlik) bulunmaması da amiral gemisi modelleri ile olan rekabetinde göze çarpan önemli eksiklerden biri.  

Cihazda microSD desteğinin bulunmaması ise Mi 9’un bir başka eksisi. Zira telefon 64 ve 128 GB’lık depolama seçenekleri sunuyor. Bu oranlar günümüzde pek çok kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamaktan oldukça uzak. 

Mi 9’un artılarına ve eskilerine baktıktan sonra cihazın oldukça iyi bir fiyat / kalite oranına sahip oluğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER