Ripple, SWIFT’i tahtından edebilir mi?

Singapur’daki bir konferansta açıklamalarda bulunan Ripple'ın CEO'su Garlinghouse “Her gün adım adım yaptığımız bir şey var: SWIFT’in yerini almak”

14.11.2018 - 15:52 |

Bilinen pek çok kripto paranın aksine madenciliği yapılamayan ve 'ledger' adı verilen blockchain tabanlı defterlerin tamamen bir şirket tarafından yönetildiği bir kripto para birimi olan Ripple'ın CEO'su Garlinghouse'a göre, XRP, sektörün daha hızlı transfer imkanı araması ile doğru orantılı bir şekilde yeni müşterilere ulaşıyor.    

Singapur’daki bir konferansta açıklamalarda bulunan Garlinghouse “Her gün adım adım yaptığımız bir şey var: SWIFT’in yerini almak”     

Peki Ripple, SWIFT'i tahtından edebilir mi?    

Teorik olarak Blockchain teknolojisi, merkezi sistem ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Zira konvansiyonel sistemin aksine dijital transferler oldukça hızlı gerçekleştiriyor.   

Ripple, 2012 yılında bir ödeme ağı (RippleNet) ve aynı zamanda da bir kripto para (Ripple XRP) olarak hayata geçti.    

SWIFT ile paranın bir ülkeden diğer ülkeye gitmesi 4 güne kadar çıkıyor. Bu süre Ripple ile sadece 4 saniye.    

Aradaki bu hız farklı Ripple’ın elini oldukça güçlendiriyor. Bu hız özellikle bankacılık sisteminde pek çok müşterinin elini kolaylaştıracak bir hız. 

Ripple’ın elini güçlendiren bir başka şey ise firmanın lobicilikte ve kilit isimler ile kurduğu bağlantılarda oldukça başarılı bir performans çıkarması.    

Marketing stratejileri kapsamında Madonna ve Ashton Kutcher gibi isimleri projelerinde yer almak konusunda ikna etmeyi başaran Ripple, bu yılki ‘SWELL 2018 Konferansı’nda eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın konuşmacı olarak yer almasını sağlamıştı.     

Teknoloji devi Microsoft'un kurucusu Bill Gates‘in kurucusu olduğu Bill Gates  Foundation da Ripple ile güçlerini birleştirerek Mojaloop adında bir software üretti.   

Ancak XRP’nin önündeki en büyük engel 40 yılı aşkın bir süredir piyasada olan ve monopoli olan SWIFT'in yerini alabilmek için ikna etmesi gereken binlerce müşterisinin olması.    

1973 yılında Brüksel’de kurulan bu sistem hala küresel sistemi domine etmenin avantajını ziyadesi ile kullanıyor.   

SWIFT’in 200 ülkede 11 bin müşterisi bulunurken bu rakam Ripple kanadında sadece 100’den biraz fazla ve tarih bize finans dünyasında pazar liderinin yerinden edilmesinin oldukça zor olduğunu gösteriyor.    

Ripple için kısa vadeli hedef piyasasının yüzde 5 ila 10’una hakim olmak. 

SWIFT ile Ripple arasındaki asıl mücadele eğer Ripple bu hedefe ulaşabilirse başlayacak.    

Zira Ripple bu seviyelere ulaşabilirse SWIFT’in bu rekabete nasıl bir cevap vereceği mücadelenin nasıl ilerleyeceği konusunda hepimize bir fikir verecek.     

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER