Sosyal medya etkisi: Kameralar 4'lendi

Sosyal medya kullanıcılarının dünya nüfusu içerisindeki payı ise yüzde 42. Yani yaklaşık 3 milyar 190 bin kişi sosyal medyada. Haliyle Apple, Samsung ve Huawei gibi firmalar mesailerinin ciddi bölümünü kullanıcılarına daha iyi fotoğraf ve video performansı sunan cihazlar geliştirmeye harcıyor.

ntv.com.tr 07.01.2019 - 11:05 |

Cebimizdeki telefonların henüz akıllı olmadığı ve bugün eski günlerini mumla arayan Nokia’nın sektörün en büyük oyun kurucusu olduğu dönemde küçülme trendine giren telefonlar, cihazların akıllanması ile büyüme trendine girmişti.     

Akıllı telefon sektöründe son yılların trendi ile kamera sayıların artması. Buna ek olarak Apple, Samsung ve Huawei gibi firmalar mesailerinin ciddi bölümünü kullanıcılarına daha iyi fotoğraf ve video performansı sunan cihazlar geliştirmeye harcıyor.     

Dünya nüfusunun yüzde 53'ünü oluşturan 4 milyar 200 bin kişi internet kullanıyor. Sosyal medya kullanıcılarının dünya nüfusu içerisindeki payı ise yüzde 42. Yani yaklaşık 3 milyar 190 bin kişi sosyal medyada.      

Kuşkusuz son yıllarda Instagram, Snapchat, Facebook ve benzeri fotoğraf ve video odaklı platformlar sosyal medyanın açık ara en popüler isimleri.    

Haliyle sürekli büyüyen bu pazara cevap vermek isteyen üreticiler her sene karşımıza daha gelişmiş kameralar ile çıkıyor. Bu sayede biz kullanıcıların ceplerine de neredeyse giriş seviyesi fotoğraf makinalarını aratmayan telefonlar giriyor.    

Son yıllarda önce çift kameralı sonra üç kameralı telefonlar gördük. Bu trendin son örneği Samsung’un 2018’in sonlarına doğru satışa sunduğu dünyanın ilk dört arka kamerasına sahip akıllı telefonu Galaxy A9.     

GALAXY A9’UN 4 ARTISI  

1- Galaxy A9'un 3 bin 800 mAh bataryası, uzun saatler boyunca kesintisiz kullanım sağlıyor.      

2- Telefonun en çok konuşan özelliği olan 4 arka kamera fotoğraf çekme deneyimini oldukça yukarıya çekmiş.  Galaxy A9’a dünyanın ilk dört arka kameralı akıllı telefonu niteliğini kazandıran kameralar,   

24 megapiksel (f/1.7) ana kamera, 8 megapiksel (f/2.4 diyafram) 120 derecelik ultra geniş açı kamera, 10 megapiksellik (f/2.4) tele kamera ve canlı odak özelliği sunan 5 megapiksellik (f/2.2) kamera olarak sıralanıyor.     

24 megapiksellik (f/2.0) ön kamera da yine özellikle selfie meraklılarını ve sosyal medya kullanıcılarını oldukça tatmin edecek bir performans sunuyor.   

3- 6.3 inç ekrana ve Full HD + Super AMOLED ekrana ev sahipliği yapan model 1080 x 2220 piksel çözünürlük sunuyor. Bu özellik kendi segmenti için oldukça başarılı.    

4- 128 GB’lık hafıza (512 GB’a kadar çıkarılabiliyor) günümüz koşullarında kullanıcıların ihtiyaçlarına rahatça cevap veriyor.    

GALAXY A9’UN 4 EKSİĞİ     

1- Yeni bir model olmasına rağmen Galaxy A9’un eski versiyon olan Android Oreo ile birlikte gelmesi cihazın en dikkat çeken eksisi.   

2- 6.3 inç ekran oldukça iyi bir ekran deneyimi yaşatsa da cihaz söz konusu büyüklüğü nedeniyle tek elle kullanımda güçlük çıkarıyor.   

3- Galaxy A9’da kablosuz şarj özelliği bulunmuyor. Samsung son birkaç yıldır amiral gemisi modellerinde kablosuz şarja yer veriyor. Ancak hala bunu bu segmente indirmiş olmaması hayli şaşırtıcı.  

4- Galaxy A9’un fotoğraf performansı sınıfı geçiyor ancak düşük ışıkta çekilen karelerin beklentileri karşıladığının atınızı çizmekte fayda var.  

KAMERA SAYISI DA MEGAPİKSEL DE ARTACAK  

Peki 2019'da akıllı telefonlardaki kamera trendleri ne olacak? Son birkaç yıldır süren daha iyi kamerayı sunabilme yarışı çerçevesinde 2019'da da hem kamera sayısı hem de megapiksel seviyeleri artacak.  

Örneğin Xiaomi 2019'da 48 megapiksellik bir telefon çıkaracağı duyurusunu henüz 2018'deyken yapmıştı.

Nokia'nın 'Nokia 9 PureView' isimli yeni amiral gemisinin 5 arka kameralı olduğuna dair görüntüler de bir süredir internette dolaşıyor.  

2019'da birkaç teknoloji devinin 3D kameralara ev sahipliği yapan amiral gemisi modellerini tanıttığına da şahit olmamamız hayli muhtemel. 

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER