‘Tekrarlı’ sinyaller tespit edildi: Uzaydan İlk temas ile hayatımızda ne değişecek?

Bilim insanları uzayın derinliklerinden gelen tekrarlı radyo sinyalleri tespit ettiklerini duyurdu. Peki dünya dışı bir medeniyet insanoğlu ile temasa geçerse hayatlarımızda neler değişecek?

ntv.com.tr 10.01.2019 - 13:41 |

Bilim kurgu filmlerinin değişmezi insanoğlu ile uzaylıların ilk teması Kanada’da yer alan British Columbia Üniversitesi’nden bilim insanlarının uzayın derinliklerinden gelen tekrarlı radyo sinyalleri tespit ettiklerini açıklaması ile bir kez daha gündemde.  

Gezegenimizin 1,5 milyar ışık yılı ötesinden gelen radyo sinyallerinin bir yıldız patlamasına mı yoksa zeki bir medeniyete mi ait olduğu sorusu şimdiden bilim dünyasında günün konusu olmuş durumda.  

Peki dünya dışı bir medeniyet insanoğlu ile temasa geçerse hayatlarımızda neler değişecek?  

Bir zamanlar yaşadığı gezegeni evrenin merkezi olarak kabul eden ve elde edilen yeni bilgiler çerçevesinde bunun gerçeği yansıtmadığını zor da olsa kabul eden insanoğlu için kuşkusuz evrende yalnız olmadığını öğrenmek kendisinin özel olmadığını anlaması anlamına da gelecek.  

İngiliz yazar H.G. Wells'in 1898 yılında kaleme aldığı ve Marslı bir medeniyetin gezegenimizi işgalini konu alan Dünyalar Savaşı 1938 yılında ABD'nin CBS Radyosu tarafından radyo tiyatrosu olarak yayınlanmıştı.  

O tarihte bunu radyolarından dinleyen binlerce ABD'li büyük panik yaşamış, bunun bir radyo tiyatrosu olduğunun anlaşılması oldukça uzun sürmüştü.  

Anında bilgiye ulaşabilmemize imkan tanıyan günümüz iletişim teknolojileri ile 1930'ları kıyaslamak hayli komik. Ancak bu panik havası ilk temasın kamuoyuna açıklanma anının çok hasas bir iş olduğunu gözler önüne seriyor.  

7 MİLYAR İNSANI KİM TEMSİL EDECEK?  

Tabi pek çok yönetim şekline sahip, onlarca oyun kurucuya ev sahipliği yapan gezegenimizi kimin temsil edeceği hangi aktörün 7 milyar insan adına bu adımı atacağı büyük olasılık ile o günlerin en hararetli uluslararası ilişkiler sorunu olacak.  

BASİT BİR İLETİŞİMİN BİR İNSAN ÖMRÜNDEN UZUN SÜREBİLİR  

Ancak evrenin boyutları göz önünde bulundurulduğunda dünya dışı bir medeniyetin varlığından haberdar olduktan sonra bağlantıya geçmek bir insan ömrü kadar sürebilir.

Zira Dünya'ya en yakın yaşanabilir gezegen olan Proxima b, bize 4.2 ışık yılı uzaklıkta.    

Dün tespit edilen sinyallerin kaynağı ise 1,5 milyar ışık uzaklıkta ki bu mesafe söz konusu sinyallerin zeki bir uygarlıktan gelmesi halinde bile basit bir iletişimin ne kadar uzun süreceğini gözler önüne seriyor.  

Şu an sadece bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz iletişim teknolojilerine sahip olmadan ilk teması kursak dahi seri bir iletişim şansımız pek yok.

Dünya dışı bir medeniye ile fiziksel karşılaşma ise yine mesafelerden dolayı ilk mesajlaşmadan birkaç nesil sonra bile gerçekleşmek zorunda kalabilir.  

HAWKİNG’E GÖRE SONUN BAŞLANGICI OLABİLİR  

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking’e göre, matematiksel olarak dünya dışı varlıkların var olduğunu kabul etmek oldukça olası bir teori.   

Farklı platformlarda defalarca bu varlıkların göçebe bir kültüre sahip olma olasılıklarının altını çizen Hawking, bu canlıların kendi gezegenlerindeki kaynakları tüketmiş ve yaşama uygun başka gezegen arayışı içinde olma olasılıklarının bulunduğunu da iddia etmişti.  

"GEZEGENİMİZİN İŞGALİ İLE SONUÇLANABİLİR"  

Bu durumun son derece tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini belirten İngiliz fizikçi, söz konusu arayışın gezegenimizin işgali ile sonuçlanabileceği olasılığının mevcut olduğunun altını çizdi. 

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER