WhatsApp için sonun başlangıcı mı?

Teknoloji dünyası bir süredir Facebook'un CEO'su Zuckerberg'in Whatsapp, Instagram ve Facebook Messenger'daki mesajları tek bir platform altında toplamayı planladığı iddiasını konuşuyor. Ancak 2.6 milyar kişilik bu ortaklık WhatsApp'ın ilk kurucu felsefesini ortadan kaldırabilir.

ntv.com.tr 29.01.2019 - 15:27 |

Teknoloji dünyası son bir haftadır sosyal medya devi Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg'in whatsapp, Instagram ve Facebook Messenger'daki mesajları tek bir platform altında toplamayı planladığı iddiasını konuşuyor.  

New York Times'ın (NYT) iddiasına göre, söz konusu platformlar ayrı ayrı uygulamalar olarak hizmet vermeye devam edecek ancak değişiklik sayesinde bir Facebook kullanıcısı sadece Whatsapp hesabı bulunan başka bir kullanıcıya mesaj gönderebilecek.    

Konuyla ilgili Facebook'tan yapılan, "Yapabildiğimiz en iyi mesajlaşma deneyimini oluşturmak istiyoruz ve insanlar mesajlarının hızlı, basit, güvenilir ve özel olmasını istiyor. Daha çok mesajlaşma ürünümüze uçtan uca şifrelemeyi getirmek için çalışıyoruz ve insanların aile ve arkadaşlarına ağlar üzerinden daha rahat ulaşmasını düşünüyoruz." Açıklama NYT’nin haberinin doğruluğunu kanıtlar nitelikte.   

Facebook bu üç platform sayesinde 2.6 milyar kullanıcıya sahip ve bu sayede kuşkusuz sosyal medya devi lakabını sonuna kadar hak ediyor. Bir dönem hayatımızın bir parçası olan SMS’i tarihin tozlu sayfalarına gömen WhatsApp’ta ise her gün 1.5 milyar kişi 65 milyar mesaj gönderiyor.   

Ancak bu üç platformu tek bir havuzda toplama fikri WhatsApp için sonun başlangıcı olabilir. Zira söz konusu mesaj güvenliği ve gizliliği olduğunda ayrı bir yere sahip olan WhatsApp'ın Facebook Messenger ve Instagram ile entegre olması bu algının ortadan kalkmasına neden olabilir.  

2018 FACEBOOK İÇİN KRİZ YILI OLDU   

Geçtiğimiz yıl Londra merkezli veri analiz şirketi Cambridge Analytica'nın Facebook'un, 87 milyon kullanıcısının hesaplarından izinsiz topladığı kişisel verileri, ABD'de yapılan ve Trump’ın zaferi ile sonuçlanan başkanlık seçimleri ile İngiltere'de Haziran 2016'da gerçekleşen Brexit için kullandığına dair suçlamalar, küresel ölçekte bir krize yol açmıştı.   

Facebook bünyesinde yer almasına rağmen özellikle uçtan uca şifreleme sistemini zorunlu kılması ile WhatsApp mesajların kendisi tarafından bile okunmamasını sağlayarak kullanıcılar nezdinde kıymetli bir pozitif algının sahibi olmuştu.   

Mesajların WhatsApp tarafından bile okunamamasını sağlayan güvenlik önlemi ile sıkça adından söz ettiren WhatsApp, bu adım atılırsa olası bir Facebook veya Instagram skandalında krizin odağında yer alacak.   

ORTAKLIK SADECE MESAJLAŞMAYLA MI SINIRLI OLACAK?  

Bu üç platformu entegre etmek WhatsApp kullanıcılarının daha önce karşılaşmadığı reklam içeriklerinin mesajlaşma uygulamasında yer almasının da yolunu açabilir.   

Facebook ve Instagram ile data bazlı hedef reklam hizmeti sunan ve hatırı sayılır bir reklam gelirinin sahibi olan Facebook'un benzer bir modeli WhatsApp için de istediği sıkça dile getiriliyordu.   

Bu entegrasyon sadece mesajlaşma odaklı mı olacak yoksa WhatsApp'ı daha fazla para kazanacağı bir dönüşüme mi sokacağı sorusunun cevabı yazının başlığında da sorduğumuz sorunun da yanıtını verecek.  

FACEBOOK’TA YAPRAK DÖKÜMÜ     

Mark Zuckerberg’in WhatsApp’ı ve Instagram’ı satın alırken bu platformları özerk olarak bırakacağının sözünü verdiği biliniyordu. Ancak son yıllardaki adımlar ve sosyal medya devinin önde gelen isimlerinin birer birer gemiden ayrılması bu politikanın değiştiğine dair en net kanıt olarak görülüyor.   

Facebook’taki yaprak dökümü 2017 yılındaki WhatsApp’ın kurucularından Brian  Acton’un istifası ile başlamış, onun ardından WhatsApp’ın bir diğer kurucusu olan Jan Koum Mayıs ayında gemiyi terk etmişti.    

Geçtiğimiz ay Instagram’ı kuran ve Facebook’a satışından sonra da uygulamanın başında kalan iki isim olan Kevin Systrom ve Mike Krieger Facebook’tan ayrılma kararı aldı. İkili her ne kadar ayrılık nedenini "Merakımızı ve yaratıcılığımızı keşfetmek için ayrılıyoruz" şeklinde açıklasa da Facebook ile bir süredir fikir ayrılığı yaşadıkları basına yansıyordu.    

Facebook’tan istifa eden son isim ise sosyal ağın 2014’te satın aldığı sanal gerçeklik şirketi Oculus’un kurucusu Brendan Iribe oldu. İribe’nin ayrılık nedeninin de “fikir ayrılığı” olduğu konuşuluyor.    

NYT’nin iddiasına göre, Facebook’un bu üç platformu entegre etme projesi 2020’de hayata geçecek. Bu adımın sosyal medya devi ve WhatsApp’tan neler götüreceğini bekleyip görmekten başka şansımız yok.   

Ancak kesin olan bir şey var ki bir süredir WhatsApp ve Instagram üzerindeki planları ile platformun kurucuları ile ters düşen Zuckerberg bu yolda ilerlerse giderek yalnızlaşmaya devam edecek.  

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER